30. rocznica wizyty Jana Pawła II na Islandii

Katolicy na Islandii świętują trzydziestą rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w ich kraju. W uroczystości zaangażowała się tamtejsza Polonia.

Obchody rozpoczęły się od wieczornej Eucharystii w katedrze w Reykjaviku. To tu trzydzieści lat temu Jan Paweł II ukoronował rzeźbę Matki Bożej.

– Poprosił podczas odmawiania modlitwy Anioł Pański następnego dnia, aby Maryja, Królowa Północy, była taką gwiazdą morską dla każdego człowieka – wspomniała siostra Maria z tutejszego zakonu Karmelitanek.

To sam Jan Paweł II stał się drogowskazem dla wiernych, a do miejscowego kościoła trafiły relikwie jego krwi.

– Możemy chyba śmiało powiedzieć, że przybywa do swoich, do parafii, której patronuje od pięciu lat – powiedział proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Asbru ks. dr Grzegorz Adamiak.

Parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Asbru przygotowywała się do dzisiejszych uroczystości od dziewięciu miesięcy. Na obchody przybyli między innymi polscy parlamentarzyści.

– Jest to bardzo ważne wydarzenie o charakterze religijnym, ale biorąc pod uwagę to, jaką rolę pełni Kościół katolicki w Islandii, że on łączy, integruje środowiska polskie, jest to także okazja do spotkania się z Polakami – wskazał poseł PiS Andrzej Kryj.

W wydarzeniu udział wzięli także księża biskupi z diecezji płockiej. Ksiądz biskup Piotr Libera wskazał na słowa, które trzy dekady temu Ojciec Święty skierował do wiernych na Islandii.

– Miejcie odwagę przeciwstawiania się spienionym falom antychrześcijaństwa w waszym życiu i świecie. To przecież w tym duchu Święty Jan Paweł II wypowiadał pośród was słowa będące wezwaniem nie tylko dla rodowitych Islandczyków, ale także dla gościnnie przyjmowanych tutaj obcokrajowców, może zwłaszcza dla Polaków – powiedział ks. bp Piotr Libera.

Pielgrzymka Jana Pawła II była dla tutejszych mieszkańców wielkim wydarzeniem, takim, które wspomina się do dzisiaj – zaznaczył ordynariusz diecezji Reykjavik ksiądz biskup Dawid Tencer.

– On tu był jako pierwszy Papież w historii, a dzisiaj on jest już święty i teraz to wyobrażenie, że święty człowiek chodził po tej ziemi. Coś niesamowitego – zaznaczył.

Obchody trzydziestej rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Islandii uświetniły koncerty prawdziwej góralskiej muzyki.

Dla górali św. Jan Paweł II jest wyjątkową postacią.

– Dla nas zawsze będzie przewodnikiem duchowym, dlatego że górale bardzo kochali Jana Pawła II za to, że on wyrósł z nas, z Podhala, z Małopolski, z naszego regionu i przyjeżdżał do tych górali i uwielbiał ich. Całe swoje życie mówił, że najpiękniejszymi górami są nasze polskie Tatry – podkreślił Stanisław Bukowski.

Uroczystości na Islandii nie udałoby się zorganizować, gdyby nie pomoc polskiej ambasady.

– Dla wielu Polaków kapela góralska, udział polskich biskupów z Płocka, polskich parlamentarzystów jest czymś niesamowitym – zaznaczył ambasador Polski na Islandii Gerard Pokruszyński.

Były więc chwile radości, ale także łzy wzruszenia i tęsknota za Polską.

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl