fot. arch.

30 lat temu SB zamordowało ks. Stanisława Suchowolca – kapelana białostockiej „Solidarności”

Mija 30 lat od zabójstwa przez SB ks. Stanisława Suchowolca, kapelana białostockiej „Solidarności”. Główne obchody odbyły się w niedzielę w Białymstoku.

Tuż na progu „Okrągłego stołu” SB zamordowało trzech kapłanów. Założyciela rodzin katyńskich ks. Stefana Niedzielaka, który latami upominał się o prawdę o Katyniu. Następnie komuniści zamordowali kapelana środowisk niepodległościowych, organizatora Mszy św. za Ojczyznę i przyjaciela ks. Jerzego Popiełuszki – ks. Stanisława Suchowolca. Kolejna ofiara to ks. Sylwester Zych, więzień polityczny i kapelan warszawskiego okręgu Konfederacji Polski Niepodległej.

– Wykonawcy pewnych scenariuszy spieszyli się, aby osłabić nas, bo to jest tak, że jak uderzy się w pasterza, to i stado się rozpada. Tak samo było z kapłanami, bo gdzie się gromadziliśmy w trudnych czasach? Gromadziliśmy się w kościele. Chwała kapłanom, że drzwi wówczas były otwarte na oścież dla nas – mówił poseł PiS i działacz opozycji antykomunistycznej Jan Mosiński.

Wiele osób podkreśla, że te zbrodnie miały być aktem zastraszania opozycji. W niedzielę w Białymstoku uczczono 30. rocznicę śmierci ks. Stanisława Suchowolca.

Zbrodnia dokonana przez SB na kapelanie białostockiej „Solidarności” do dziś nie została wyjaśniona. Ks. Stanisław Suchowolec po zamordowaniu bł. ks. Jerzego Popiełuszki sprawował Msze św. w intencji Ojczyzny i beatyfikacji ks. Jerzego – najpierw w Suchowoli, rodzinnej parafii ks. Popiełuszki, a po przeniesieniu do Białegostoku w parafii w Dojlidach. Przez wiele lat opiekował się rodzicami bł. ks. Popiełuszki, a po jego zabiciu stworzył też Izbę Pamięci ks. Jerzego w Suchowoli. Za swoją działalność był szykanowany przez SB. Wielokrotnie grożono mu śmiercią.

Ksiądz Stanisław Suchowolec pozostawił dla nas coś więcej – mówiła działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL Stanisława Korolkiewicz.

Jego męczeństwo jest dla nas zachętą, abyśmy zawsze trwali przy wartościach, które były uosobione w dziele i życiu ks. Suchowolca – podkreślił ks. bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej.

– Wiara, Bóg, Ojczyzna, dugi człowiek – niech to będzie zawsze naszą wspólną troską – zaznaczył ks. bp Henryk Ciereszko.

Ta troska jest także ważna i dziś, kiedy są podejmowane działania, które mają zniszczyć te wartości.

– To, co wówczas się działo – mordy na kapłanach – dzisiaj dokonuje się w innej formie, bardziej wysublimowanej. Imperatyw zła, z którym się spotykamy, jest na każdym kroku – czy to w filmie „Kler”, który ma za zadanie uderzyć w Kościół, osłabiać jego autorytet i relacje świeckich z kapłanami, czy też inne działania podejmowane przez różne środowiska, finansowane też za „Sorosowe srebrniki” – dodał poseł Jan Mosiński.

Niszczenie Kościoła kiedyś i dziś dobitnie pokazuje, jak ważną rolę odgrywa on w życiu naszego narodu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl