fot. arch.

W Białymstoku oddano hołd ks. S. Suchowolcowi w związku z 40. rocznicą jego święceń kapłańskich

Rada Miasta Białegostoku przyjęła stanowisko, w którym oddała hołd ks. Stanisławowi Suchowolcowi w związku z 40. rocznicą jego święceń kapłańskich. W dokumencie radni napisali o księdzu jako o wielkim patriocie, który za swą działalność został zamordowany przez komunistyczne służby. Podkreślili jego zasługi dla białostockich środowisk opozycyjnych.

Ks. Stanisław Suchowolec był kapelanem miejscowej „Solidarności”. Zginął w styczniu 1989 r. w wyniku podpalenia plebanii. Miał 31 lat. Rocznica jego święceń kapłańskich przypada 11 czerwca. Wiceprzewodnicząca Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku, Stanisława Korolkiewicz, mówiła dziś na sesji rady miasta Białegostoku, że ks. Suchowolec był patronem odzyskanej wolności.

Dzisiaj, gdy patrzę na to, co się dzieje, jak bardzo jesteśmy skłóceni, jak bardzo nie potrafimy się politycznie dogadać, przypominam sobie ks. Stanisława, który był dla każdego. Ks. Stanisław Suchowolec dawał nam wolność, uczył nas wolności i wzmacniał ją w nas – akcentowała Stanisława Korolkiewicz.

Pierwsze śledztwo ws. śmierci ks. Stanisława Suchowolca zakończyło się w 1989 roku. Wówczas uznano, że do jego śmierci nie przyczyniły się osoby trzecie. Postępowanie wznowiono w 1991 roku. Wówczas prokuratura oceniła, że pożar na plebanii był zbrodniczym podpaleniem i doszło do zabójstwa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl