3 lipca odbędzie się kongres PiS, podczas którego zostanie wybrany prezes partii

3 lipca br. zostanie wybrany prezes Prawa i Sprawiedliwości. O ponowny wybór na to stanowisko ubiega się obecny prezes Jarosław Kaczyński. Tymczasem nowego prezesa Porozumienia Jarosława Gowina nie akceptują posłowie związani z wykluczonym z partii europosłem Adamem Bielanem.

W najbliższą sobotę rozpocznie się VI kongres PiS – informuje rzecznik partii Anita Czerwińska.

„Kongres będzie miał charakter wyborczo-statutowy. Podczas kongresu wybierzemy prezesa partii,  Radę Polityczną, Krajową Komisję Rewizyjną i Koleżeński Sąd Dyscyplinarny” – wyjaśnia Anita Czerwińska.

W kongresie weźmie udział 1500 delegatów. Poza wyborem prezesa i zmianami w organizacji partii uczestnicy zjazdu będą dyskutować także o Polskim Ładzie.

– To wzmocni popularność Zjednoczonej Prawicy, a szczególnie popularność Prawa i Sprawiedliwości – zauważa Grzegorz Wiński, socjolog.

Politycy PiS-u aktywnie promują założenia Polskiego Ładu. Od kilku tygodni premier Mateusz Morawiecki oraz posłowie PiS spotykają się z mieszkańcami Polski i przybliżają założenia nowego programu.

– Mówimy tu o programach planowanych na najbliższe trzy lata, które wyniosą dziesiątki miliardy złotych – wskazuje premier RP.

Pytanie, czy po odejściu trzech posłów z Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie będzie odpowiednia większość na przyjęcie ustaw wprowadzających Polski Ład. O to nie obawia się Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.

– Oczywiście będziemy musieli rozmawiać. Będziemy musieli w pewnych kwestiach zawierać kompromisy, ale to nie zmienia faktu, że chcemy realizować nasz program – mówi wicerzecznik PiS.

W piątek z PiS-u odeszli: Zbigniew Girzyński, Arkadiusz Czartoryski i Małgorzata Janowska. Grupa ta utworzyła własne koło poselskie „Wybór Polska”. Na refleksje i powrót tych osób do Zjednoczonej Prawicy liczy europoseł Beata Kempa.

– Tego typu perturbacje nie są nikomu potrzebne. Mam jednak wielką nadzieję, że przetrwamy do roku 2023 i wybory odbędą się w terminowym zakresie – zaznacza Beata Kempa.

Wczoraj w kongresie Porozumienia Jarosława Gowina przemawiał Zbigniew Girzyński.

– Jestem przekonany, że nasze drogi nieraz się jeszcze skrzyżują, być może – do czego Państwa zapraszam – kiedyś połączą – mówi Zbigniew Girzyński, sekretarz koła poselskiego „Wybór Polska”.

Poseł Zbigniew Girzyński przyjmuje coraz mocnieją opozycyjną retorykę. W radiu Agory zapowiedział, że rozważa poparcie wniosku o wotum nieufności dla prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Jarosław Gowin, który ponownie został wybrany przewodniczącym Porozumienia, za odejście trzech posłów wini Prawo i Sprawiedliwość. Powodem miał być brak dialogu. Jarosław Gowin widzi też możliwość współpracy z nowym kołem.

– Na pewno tym, co łączy mnie i pana posła Zbigniewa Girzyńskiego jest jednoznaczne stanowisko w sprawach podatkowych – wyjaśnia prezes Porozumienia.

Wyboru Jarosława Gowina nie uznaje Partia Republikańska. Jej przewodniczący europoseł Adam Bielan został usunięty z Porozumienia na początku roku za kwestionowanie przywództwa Jarosława Gowina. Partia Republikańska chce wyborów na jesieni – mówi jej wicerzecznik, Szymon Stachowiak.

– Wczorajszy kongres odbył się niezgodnie z prawem. Zarząd nie podjął żadnej uchwały odnośnie zwołania wczorajszego kongresu. Cały czas osobą pełniącą obowiązki prezesa jest Adam Bielan. Jesienią zostanie zwołany legalny kongres połączonej partii Porozumienia i Partii Republikańskiej, podczas którego wybierzemy legalne władze – wskazuje Szymon Stachowiak.

Według prof. Zbigniewa Orbika w interesie Polaków jest jak najszybsze zażegnanie sporu.

– Pan Jarosław Gowin został wybrany miażdżącą większością głosów na szefa Porozumienia. Natomiast pan Adam Bielan stanął na czele nowo powstałej partii, więc myślę, że to kończy spór między nimi – ocenia prof. Zbigniew Orbik.

Jarosław Gowin coraz częściej kontestuje decyzje rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości. W zeszłym roku w porozumieniu z totalną opozycją chciał doprowadzić do upadku rządu Zjednoczonej Prawicy poprzez zablokowanie wyborów prezydenckich w zaplanowanym terminie. Teraz Jarosław Gowin krytykuje część założeń Polskiego Ładu.

TV Trwam News

drukuj