22. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze rozpoczęła 22. Ogólnopolska Pielgrzymka Leśników. Przebiega ona pod hasłem „Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie”. W jasnogórskim sanktuarium Mszy św. przewodniczy ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Ta pielgrzymka jest okazją do chwili wyciszenia i refleksji – podkreślił Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich.

– Leśnicy wbrew temu, co się czasami nawet powszechnie sądzi, że praca leśnika jest taka spokojna, niestresująca, to jest tylko kontakt z przyrodą, chodzenia i zaglądanie na drzewa. Jednak każdy z leśników jest ogromnie obciążony pracą. Powoduje to wiele napięć, takich psychicznych stresów. Pracujemy w służbie społeczeństwa, jesteśmy służbą leśną, służymy ludziom i wszyscy nas obserwują, oceniają, oglądają. W profesję leśnika jest wpisanych ponad 20 zawodów. Powoduje to takie nieustanne napięcie. Taki wyjazd na pielgrzymkę, chwila wyciszenia, chwila refleksji, jest każdemu z nas bardzo potrzebna – powiedział Jarosław Szałata.

W 1924 r. powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe, któremu prezydent Polski Stanisław Wojciechowski powierzył gospodarowanie polskimi lasami.

W latach 30. Adam Loret, pierwszy dyrektor Lasów Państwowych nakreślił plan funkcjonowania organizacji.

W ramach transformacji ustrojowej w 1991 r. najważniejsze zasady funkcjonowania Lasów Państwowych ujęto w Ustawie o lasach. Podkreślono konieczność trwałego zachowania lasu i ciągłości jego użytkowania przez obecne i przyszłe pokolenia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl