fot. PAP/Jacek Bednarczyk

17. Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Dziś przypada 17. Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Obchodzony jest w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego został ustanowiony przez KEP w 2002 r. Jest to kontynuacja corocznego dziękczynienia za kapłanów – więźniów Dachau.

W obawie przed likwidacją obozu zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu.  Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 r. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie.

Skala męczeństwa duchowieństwa w czasie II wojny światowej pokazuje nam ogrom strat, jakie poniósł Kościół katolicki w Polsce z rąk okupanta – wskazał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

– Duchowieństwo było grupą najsilniej prześladowaną. Ani inteligencja ani żadna inna grupa w takim strasznym procencie nie poniosła strat. Niektóre te diecezje poniosły straty rzędu 70-80 procent swojego stanu duchowieństwa sprzed wojny. To była rzecz niezwykła, pokazująca na to, że okupant uważał duchowieństwo za ostoję polskości, dlatego chciał przede wszystkim wyeliminować właśnie księży. Ten cały proceder świadczył o też o wielkości duchowieństwa tamtego czasu – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Kulminacyjnym punktem tegorocznych uroczystości jest rozpoczęta o godz.12.00 Msza Św. w kaliskiej bazylice św. Józefa.

Dachau było głównym obozem dla duchowieństwa. Wśród około 3 tysięcy uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich blisko 1800 pochodziło z Polski.  Niemal połowę z nich zamordowano w obozie.

RIRM

drukuj