73 lata temu Niemcy napadły na Polskę

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową.

„Tyle godzin przebiegło od tamtej chwili na zegarze dziejów, tyle się zdarzyło w historii świata i Ojczyzny. Nie sposób zapomnieć tamtych wydarzeń” – akcentuje ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Dziś w rocznicę wydarzeń z 1939 roku na Westerplatte przedstawiono rekonstrukcję walk „Zaczęło się w Gdańsku – Honor Żołnierza”.

Pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się apel pamięci. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź – metropolita gdański stwierdził, ze są takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć , ale odwołują się do ludzkich sumień. Ta nasza obecność jest kolejnym odwołaniem się do sumień. Musi zmierzyć się z tym każde pokolenie.

„Jednym z tych miejsc z którym się zmierzamy jest to co wydarzyło się tu na Westerplatte. To był świt. Nie jutrzenka pokoju i radości. Świt, który rozpoczynał wielkie misterium iniquitatis – misterium zła. Pragniemy dziś podziękować Bogu za tych co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, braterstwa i miłości. W sens żołnierskiego etosu”- powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Państwowe uroczystości z udziałem prezydenta odbędą się w Tczewie. Obchody będą miały miejsce na nadwiślańskim bulwarze przy kamieniu upamiętniającym atak niemieckich sił, w tym lotnictwa na to miasto.

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Pamięci. Rozpocznie się on o godz. 17.00 modlitwą w Katedrze św. Jana na ulicy Świętojańskiej.

Obchody zaplanowano także w Lublinie, Krakowie, Trójmieście, Elblągu, Świnoujściu i Kielcach.

II wojna była najbardziej kosztowną wojną w historii ludzkości. W trakcie jej trwania zginęły blisko 72 miliony ludzi, z tego aż 47 milionów stanowili cywile.

 

Relacja z obchodów Westerplatte


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj