Obraz zrabowany przez Niemców podczas wojny na aukcji w Berlinie

Dom aukcyjny Grisebach GmbH w Berlinie wystawił na sprzedaż obraz Lovis Corinth „Portret damy z wachlarzem”, zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Dzieło ma zostać sprzedane 30 maja. „Portret damy z wachlarzem” jest zarejestrowany jako polska własność w Wydziale Strat Wojennych.

O sprawie za pomocą mediów społecznościowych, poinformowała Fundacja „Communi Hereditate”, która zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.

Jak podaje na stronie artsherlockmagazyn.pl Mariusz Pilus, na dzieło sztuki trafił przypadkowo przeglądając katalog domu aukcyjnego Grisebach GmbH mieszczącego się w Berlinie.

Aukcja ma się odbyć 30 maja, a cena wyjściowa obrazu wynosi 50-70 tys. euro. Szczegóły aukcji można zobaczyć na stronie domu aukcyjnego www.grisebach.com.

Obraz znajdujący się w wykazie strat wojennych pod numerem 10447 został zrabowany ze Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Breslau), a dokładnie ze składnicy w Kamieńcu Ząbkowickim. Tam był przechowywany od czerwca 1942 r. Wykaz strat wojennych możemy zobaczyć pod adresem www.dzielautracone.gov.pl lub sprawdzić aplikacją na smart fon ArtSherlock.

O wszystkim zostało poinformowane Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TVP Info/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl