13. rocznica odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II

Polak, Przesłanie i Prośba – poprzez te trzy słowa z perspektywy czasu patrzymy na życie naszego rodaka św. Jana Pawła II – powiedział ks. prof. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

2 kwietnia minęło 13 lat od śmierci papieża Polaka. W całym kraju odbyły się uroczystości, którym przyświecały słowa „Nie lękacie się!” z homilii inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II.

Wierni w kościołach uczestniczyli w Eucharystiach, prowadzono modlitewne czuwania. Na placach miast można było wysłuchać fragmentów nauczania Ojca Świętego. Odbyły się koncerty ku jego czci.

13 lat temu żegnaliśmy św. Jana Pawła II jako kogoś z najbliższej rodziny. To było widać w oczach ludzi na całym świecie, szczególnie młodzieży. Dziś z perspektywy czasu patrzymy na życie naszego rodaka w kluczu trzech słów, każde z nich rozpoczyna się na literę „P”. Możemy powiedzieć „3xP”: Polak, Przesłanie i Prośba –  wskazał ks. prof. Paweł Rytel Andrianik, rzecznik KEP.

– Polak – był z tego dumny i zależało mu na Polsce i Polakach. Przez 20 lat należał do Konferencji Episkopatu Polski, gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Episkopatu, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową. Przesłanie zaś św. Jana Pawła II jest cały czas aktualne. Jeśli czasem szukamy odpowiedzi na jakieś pytania, możemy pomyśleć, co mówił o tym Papież Polak. Niektórzy w Internecie wpisują „św. Jan Paweł II” i kwestię, na temat której szukają odpowiedzi. I znajdują. Trzecie słowo to Prośba. Jan Paweł II jest świętym, więc nie tylko wspominamy go, ale też prosimy Boga o łaski, modlimy się przez jego wstawiennictwo – podkreślał ks. prof. Paweł Rytel Andrianik.

Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 r. Był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch.

W jego pontyfikat wpisały się 104 pielgrzymki papieskie. Ojciec Święty najwięcej razy odwiedził m.in. Polskę. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37, dziewięć lat później 27 kwietnia został ogłoszony świętym.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl