fot. https://twitter.com/WielkiProjekt

13. Kongres ,,Polska Wielki Projekt”

W Warszawie ruszył dziś 13. Kongres pt. „Polska Wielki Projekt”. Trzydniowe wydarzenie przebiega pod hasłem „Suwerenność”. Wydarzenie organizowane jest na Zamku Królewskim pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Uczestnicy kongresu ,,Polska Wielki Projekt” dyskutują o najważniejszych kwestiach z zakresu bezpieczeństwa, geopolityki, gospodarki czy kultury. W pierwszym dniu wydarzenia głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

– Wielkość Europy bynajmniej nie przeminęła. Wartości europejskie, za które przelewana jest krew, są wciąż żywe, jednak serce Europy bije dzisiaj mocniej w Warszawie i Kijowie niż w Berlinie i Paryżu. Przed nami otworzyła się historyczna szansa. Ukraina odzyska suwerenność i wolność, a Polska bezpieczeństwo na swoich granicach, a Europa stulecie pokoju niezagrożone przez rosyjski imperializm. Trzeba postawić tamę rosyjskiemu imperializmowi. Równocześnie musimy zabiegać o to, by granice Unii Europejskiej pokrywały się z geograficznymi granicami Europy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

W tym roku Kongres jest poświęcony suwerenności w różnych jej znaczeniach. O kwestach, jakie jeszcze będą omawiane, mówił europoseł Prawa i Sprawiedliwości, prof. Zdzisław Krasnodębski, jeden z pomysłodawców wydarzenia.

– Będziemy jak zwykle poruszali tematy dotyczące gospodarki, polityki międzynarodowej w kontekście wojny, która się toczy za naszą wschodnią granicą i która powoduje duże zmiany geopolityczne. Będziemy poruszali też aktualne tematy, takie jak kwestia reparacji, która bardzo porusza Polaków i bardzo jest zaniedbana. Oczekujemy gości zagranicznych m.in. z Grecji, Namibii, którzy również będą mówić o tym temacie. Będziemy mówili o sukcesach polskiej gospodarki, ale też o zagrożeniach związanych z tą sytuacją – zaznacza prof. Zdzisław Krasnodębski.

13. edycja Kongresu pt. „Polska Wielki Projekt” rozpoczęła się w Arkadach Kubickiego o godz. 10.00. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w pierwszym panelu. W sobotę w ramach wydarzenia wręczona zostanie Nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę, na zakończenie spotkania, przyznany będzie Medal Odwaga i Wiarygodność.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl