fot. flickr.com

12 sędziów z NSA i SN wybiera stan spoczynku

Jeden sędzia Sądu Najwyższego i jedenastu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego chce pozostać w stanie spoczynku. Powrót do orzekania umożliwia sędziom kolejna nowelizacja, uchwalona jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

Sprawa dotyczy sędziów SN i NSA, którzy na mocy ostatniej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zostali przywróceni do orzekania. Ci, którzy chcieli pozostać w stanie spoczynku, do wczoraj musieli złożyć stosowne oświadczenia. W stanie spoczynku chce pozostać 11 sędziów NSA i jeden sędzia SN Józef Szewczyk. Ponadto oświadczenia złożyli dwaj kolejni sędziowie NSA. Już w ubiegłym roku skierowali wnioski o przejście w stan spoczynku na podstawie przepisów przejściowych ustawy. Obecnie „złożyli oświadczenia o podtrzymaniu woli przejścia w stan spoczynku”.

Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się sprawą na trwającym posiedzeniu – przekazał przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od początku roku nowelizacji, sędziom, którym przysługuje powrót do orzekania, lecz złożą oni oświadczenie o woli pozostania w stanie spoczynku, przysługuje dożywotnie uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku. Nowela zakłada też, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w Sądzie Najwyższym powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną. Regulacje te dotyczą I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN – Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl