Co dalej z Sądem Najwyższym?

Prawo i Sprawiedliwość chce uniknąć paraliżu Sądu Najwyższego. Wszystko na to wskazuje, że w nadchodzącym tygodniu Sejm zajmie się nowelą ustawy, która ma przyspieszyć wybór I prezesa Sądu Najwyższego.

W środę rozpocznie się ostanie przed wakacjami parlamentarnymi posiedzenie Sejmu. Prawdopodobnie pod obrady trafi projekt ustawy, który ma przyspieszyć wybór I prezesa SN.

Ustawa w tej chwili powinna być sprawnie wdrożona – mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

PiS chce, aby zgromadzenie ogólne sędziów SN wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN.

W momencie wskazania przez nowe zgromadzenie ogólne kandydatów na I prezesa pan prezydent tego prezesa wybierze spośród tych kandydatów – powiedział Marcin Warchoł.

Opozycja już podnosi larum.

To, co PiS nazywa reformą, jest zamachem na Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy – zaznaczył Piotr Zgorzelski, poseł PSL.

To głos ludowców. Poseł PO Marcin Kierwiński twierdzi, że PiS chodzi tylko i wyłącznie o 100 proc. dominację nad wymiarem sprawiedliwości.

To przypomina trochę taką grę w piłkę dwóch drużyn, z których jedna chce sobie zapewnić za wszelką cenę przewagę. Wy będziecie grali w 11, a wy w 6. My będziemy mieli mniejszą bramkę, a wy większą. A na sam koniec mówi: no to dobra, przegraliśmy ten mecz, ale sędzia jest nasz, ale sędzia wydrukuje nasz wyrok, który jest dla nas korzystny – podkreślił Marcin Kierwiński.

Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że PiS – wbrew konstytucji – chce siłowo przejąć SN.

Konstytucja mówi, że na 6letniej kadencji jest w tej chwili pani Małgorzata Gersdorf i jej kadencja kończy się w 2020 r. – mówiła Katarzyna Lubnauer.

Konstytucja jasno wskazuje, że wiek uprawniający do przejścia sędziów w stan spoczynku reguluje ustawa – odpowiada Marcin Warchoł.

Dwa razy już w historii mieliśmy sytuację, kiedy wiek obniżano w 1997 r. i wiek podwyższano w 2014 r. W obu wypadkach TK stwierdził, że to jest zgodne z konstytucją, a w 2014 r. sędzia Andrzej Rzepliński powiedział, że praca to nie katorga, w związku z tym pracować dłużej można – powiedział Marcin Warchoł.

Wtedy opozycja i przychylni jej sędziowie nie protestowali. Dziś próbują sparaliżować prace SN.

Celem zjednoczonej totalnej opozycji i niektórych sędziów, którzy są na usługach owej opozycji, było właśnie to, aby ten proces sparaliżować nie możemy na to pozwolić – zaznaczył Marcin Warchoł.

Totalna opozycja nie ma merytorycznych argumentów – mówił socjolog Grzegorz Wiński.

Ta część środowiska nie podjęła merytorycznej dyskusji, tylko zajęła się walką o charakterze politycznym w wypowiedziach sugerując wyraźnie, że jedynie przejęcie władzy przez totalną opozycję może reformę sądownictwa w Polsce zastopować – dodał Grzegorz Wiński.

Dlatego rządzący podkreślają, że potrzebne jest szybkie uchwalenie przepisów usprawniających wybór I prezesa SN.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl