fot. PAP/EPA

„DGP”: Urzędnicy założą żółte kamizelki

„Za tydzień część pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego założy żółte kamizelki z napisem <<Godna praca, dość jałmużny>>. I w nich będą wykonywać służbowe obowiązki” – podaje dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Fachowcy odchodzą z administracji do prywatnych firm, które oferują im znacznie lepsze wynagrodzenia” – czytamy w dzienniku.

Dobra sytuacja na rynku pracy powoduje zwiększenie ilości wakatów w rządowych instytucjach. Dziś jest ich ponad pół tysiąca.

„Nie mówi się o tym głośno, ale w wielu urzędach nie funkcjonują już niektóre wydziały, bo ludzie się pozwalniali. Przy naborze obniża się wymagania, ale i to nie pomaga” – mówi dla gazety szef NSZZ „Solidarność” w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim Robert Barabasz, podkreślając brak zainteresowania pracą w administracji publicznej za 2 tys. zł miesięcznie.

Część z urzędników zapowiada protest śladami nauczycieli i policjantów – planują masowo korzystać ze zwolnień chorobowych, wcześniej jednak spróbują zawalczyć o podwyżki, zakładając żółte kamizelki.

„W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, jak mało zarabiamy. Jeśli to nie przyniesie skutków, rozważymy inne formy protestu” – powiedziała „DGP” szefowa NSZZ „Solidarność” w lubelskim urzędzie.

Jak podaje dziennik, „rząd z obawy przed krytyką nie chce podwyższać wynagrodzeń urzędnikom” – wyjątkiem są osoby na kierowniczych stanowiskach informatycznych w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Plany podwyżek są również wobec pracowników Centrum Informatyki Resortu Finansów.

PAP/RIRM

drukuj