fot. PAP/Adam Warżawa

A. Duda: Powrót Polski nad morze to jedno z tych wydarzeń, które ukształtowały nasz kraj

Powrót Polski nad morze to jedno z tych wydarzeń, które ukształtowały nasz kraj – mówił prezydent Andrzej Duda w Pucku, w 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Prezydent przypomniał, że to Gdynia była fundamentem odbudowy gospodarczej państwa w II Rzeczypospolitej. Dziękował też Kaszubom, za służbę i niezłomną wierność Ojczyźnie.

W Pucku, miejscu, w którym gen. Józef Haller 100 lat temu dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem, odbywają się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Bierze w nich udział prezydent Andrzej Duda.

– Tamto ważne wydarzenie, ten 10 lutego, jest dla odbudowy polskiego państwa, właściwie chyba spośród tych wszystkich wydarzeń najważniejszy; odbudowy polskiego państwa w tym znaczeniu gospodarczym, dlatego że fundamentem tej nowo kształtującej się Polski była Gdynia, której budowa rozpoczęła się zaraz po tym, kiedy Polska wróciła nad Bałtyk. I potem, dzięki temu możliwe było rozwijanie naszego państwa, rozwijanie eksportu – podkreślił Andrzej Duda.

Konieczność zbudowania portu w Gdyni wynikała z faktu, że Gdańsk został po I wojnie światowej Wolnym Miastem Gdańsk, niezależnym od Polski. Nowa osada, a następnie prężne miasto pozwoliło podnieść z kolan polską gospodarkę i było nowym oknem na świat.

Sam fakt odzyskania przez Polskę dostępu do morza był natomiast niezwykle ważny. Stąd tak podniosły charakter dzisiejszych uroczystości. Podobnie było 100 lat temu, kiedy Msza święta poprzedziła gest gen Józefa Hallera, który wrzucił do Bałtyku platynowy pierścień.

– Miał wtedy miejsce ten moment chyba najbardziej symboliczny i najważniejszy, obok samego rzucenia platynowego pierścienia przez gen. Hallera w wody Bałtyku; moment, w którym rybacy z Pucka, Kaszubi, trzymając wiosła – jako strażnicy polskiego Bałtyku – przekazali pieczę i straż nad Bałtykiem polskim żołnierzom, którzy tutaj przybyli – wskazał prezydent.

Szef państwa polskiego podziękował Kaszubom za fakt, że poświęcali i poświęcają się oni dla Ojczyzny oraz za ich walkę o polskość.

– Chcę pokłonić się Pomorzu, chcę pokłonić się Kaszubom, chcę pokłonić się ludziom tej ziemi, pokoleniom i tym grobom tych, którzy o Polskę i polskość tutaj walczyli. W to 100-lecie w imieniu całej RP, w imieniu wszystkich rodaków, Bóg wam zapłać, za waszą służbę, za waszą niezłomną wierność – dodał.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl