100-lecie harcerstwa pod Tatrami

Ponad tysiąc harcerzy ma dzisiaj przyjechać do Zakopanego, by przez tydzień uczestniczyć w uroczystościach związanych ze 100-leciem harcerstwa pod Tatrami. Harcerze będą biwakować w wielkim namiotowym miasteczku na Równi Krupowej. 

Jak powiedział podharcmistrz Piotr Korczak z ZHP, uroczystość rozpocznie się w poniedziałek apelem otwierającym zakopiański zlot harcerzy.

– Harcerze zbiorą się na zakopiańskim Placu Wolności, gdzie wezmą udział w uroczystym odsłonięciu Pomnika Grunwaldzkiego, który przeszedł renowację i został przeniesiony na miejsce, gdzie stał przed II wojną światową – powiedział podharcmistrz Piotr Korczak.

Po zakończeniu uroczystości na placu odbędzie się defilada z orkiestrą harcerską, która przejdzie przez Krupówki do miasteczka namiotowego.

Kolejnym wydarzeniem będzie ognisko z Krystyną „Tiną” Małkowską-Żabą, wnuczką twórców polskiego harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich, która na stałe mieszka w Anglii.

Zaplanowano także otwarcie wystawy „Kurierzy Tatrzańscy” poświęconej ludziom, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia szlakiem przez Tatry przeprowadzali na Węgry emisariuszy, osoby cywilne i wojskowych, a także przenosili tajną pocztę, prasę podziemną, pieniądze i broń.

Założycielami polskiego ruchu skautowego są Olga i Andrzej Małkowscy. Pierwszą, letnią drużynę skautów Andrzej Małkowski utworzył we Lwowie w 1910 r. przy gnieździe tamtejszego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W następnym roku we Lwowie powołano Naczelną Komendę Skautową. W 1913 r. ze względu na gruźlicę na którą zachorowała Olga, Małkowscy przyjechali do Zakopanego. Tutaj wzięli ślub i rozpoczęli tworzenie ruchu skautowego pod Tatrami. Jesienią 1913 r. powstała w Zakopanem pierwsza drużyna skautów im. Józefa Piłsudskiego. Rok później Olga Małkowska założyła pod Giewontem żeńską drużynę skautek im. Emilii Plater.

W czasie I wojny światowej za działalność niepodległościową Małkowskim groziło aresztowanie ze strony austriackiego zaborcy, dlatego musieli wyjechać z Zakopanego najpierw do Anglii, później do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Andrzeja w 1919 r. Olga w listopadzie 1921 r. powróciła ze swoim synem Lutykiem do Zakopanego. Olga Małkowska mieszkała w mieście pod Giewontem do końca życia. Zmarła w 1979 r.

RIRM/PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl