fot. twitter.com

Marszałek Senatu: Harcerstwo uczy wartości, patriotyzmu, pracy zespołowej

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożył w sobotę wizytę na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego, odbywającym się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Według marszałka harcerstwo uczy wartości, patriotyzmu, pracy zespołowej.

Zjazd zorganizowano dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia ZHP.

Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 Marta Bańka, wizyta marszałka izby wyższej parlamentu w miasteczku zlotowym harcerzy trwała ok. trzech godzin.

„Harcerstwo uczy wartości, patriotyzmu, pracy zespołowej, szacunku dla Ojczyzny i dla każdego człowieka. Cieszę się, że mogłem odwiedzić pełnych radości uczestników Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego, którzy razem tworzą jedną wspaniałą drużynę! Czuwaj!” – napisał na Twitterze Stanisław Karczewski.

W poprzednich dniach gośćmi harcerzy byli premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda, który objął honorowy patronat nad Zlotem ZHP.

W rozpoczętym w poniedziałek Zlocie ZHP uczestniczy około 13 tys. harcerzy w wieku od 6 do 21 lat, w tym 500 gości z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Kadrę wydarzenia stanowi około tysiąca osób. Zlot zakończy się 16 sierpnia.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową, gromadząc ponad 30 tys. osób.

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu na około 100 hektarach miasteczku na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas zlotu harcerze biorą udział m.in. w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz pracują na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbyło się w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

PAP/RIRM

drukuj