fot. PAP/Tytus Żmijewski

S. Karczewski: chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii

„Chcemy zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii; zrobimy to – nie symbolicznie o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco” – zapowiedział dziś marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu.

– Polonia jest różna i zmienia się, a każdy kraj ma swoją specyfikę. Nam bardzo zależy, żeby państwa wzmacniać i inspirować do tego, żebyście się organizowali i pracowali wspólnie oraz myśleli o Polsce. To właściwie jest, ale potrzeba jeszcze większego wzmocnienia – większych pieniędzy. W tym roku mamy 75 milionów złotych. (…) Platforma Obywatelska przez osiem lat nie dodała do wydatków na ten cel ani złotówki – mówił Stanisław Karczewski, zwracając się do uczestników Forum.

Marszałek Senatu podkreślił również, że jego formacja polityczna chce zwiększyć wsparcie finansowe dla Polonii.

– Na pewno to zrobimy i to nie symbolicznie, o pięć czy dziesięć milionów złotych, ale znacząco – zadeklarował.

Stanisław Karczewski zaznaczył również, że będzie to także wsparcie dla Polonii amerykańskiej.

– Zmieniają się okoliczności i uwarunkowania. Stajemy się krajem bardziej zamożnym i będzie nas stać na znaczące zwiększenie finansowania działań polonijnych. (…) To bardzo ważne, gdyż widzimy, że chcą być państwo współodpowiedzialni za Polskę – ocenił Marszałek Senatu RP.

Polityk wskazał, że hasło spotkania „Wspólnie odpowiadamy za Polskę”, to sparafrazowane słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w październiku 1999 r. – o naszej wspólnej odpowiedzialności.

– Zmieniamy Polskę, chcemy Polski, innej Polski, chcemy dobrej, silnej Polski. Już w kampanii wyborczej mówiliśmy, że to nie stanie się z dnia na dzień, nie stanie się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie, to nie stanie się od razu, to będzie trwało. Są rzeczy, które trzeba i należy zrobić natychmiast, ale są też rzeczy, które trzeba robić pokornie i używać wielkiej dyplomacji, żeby nie zepsuć spraw. Nie możemy wypowiedzieć wojny ani Białorusi, ani Litwie. Musimy prowadzić bardzo żmudną politykę dyplomatyczną – mówił Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu RP zaznaczył, że „nie można wystawić sztandaru, powiedzieć nie zgadzamy się i wypowiadamy wojnę, bo języka polskiego na Litwie nie będzie w ogóle”.

„Spory polityczne powinniśmy rozwiązywać w Polsce; potępiam tych, którzy jadą za granicę i krytykują to, co się dzieje w naszym kraju (…). Spotykamy się z Polonią, żeby rozmawiać o wspólnej odpowiedzialności za Polskę. (…) Z państwa serc płyną sprawy wynikające z troski o nasz kraj – język, kulturę, trwałość wiary w młodym pokoleniu. (…) Kultura jest spoiwem, które nas zbliża, cementuje i, przed wszystkim, nas wzmacnia. Bez troski o jej wszystkie elementy na pewno stracimy polskość” – powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu mówił ponadto, że „spory polityczne powinny być rozwiązane w Polsce”.

„Potępiam tych, którzy jadą za granicę i krytykują to, co się dzieje w naszym kraju. Nasze problemy powinniśmy rozwiązywać tu – na miejscu, i tak będziemy robić” – podkreślił polityk.

Marszałek dodał również, że „wszyscy wspólnie powinni dbać o Polskę i jej dobre imię”.

„Zawsze powinniśmy reagować, gdy ktoś źle mówi o naszej ojczyźnie” – ocenił.

Marszałek Senatu RP był gościem XX Forum Polonijnego „Wspólnie odpowiedzialni za Polskę” pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Forum, współorganizowane przez izbę wyższą polskiego parlamentu, odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Marszałek Karczewski zadeklarował, że za rok Senat również chętnie podejmie się roli współgospodarza.

PAP/RIRM

drukuj