fot. PAP/Andrzej Grygiel

Związkowcy z PGG podpiszą porozumienie wynegocjowane z kierownictwem spółki

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek ocenił, że wypracowanie kompromisu z władzami PGG było trudne. Dodał, że protest jest zawieszony, ale nie został zakończony.

Wynegocjowane 6 proc. podwyżki z wyrównaniem od stycznia bieżącego roku oznaczają wzrost płac o 350 zł netto na jednego zatrudnionego. Związkowcy zaznaczają, że postulat 12-proc. podwyżek jest nadal aktualny. Rozmowy zostaną wznowione we wrześniu.

Szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek podkreślił, że ze strony związkowców to bardzo duży kompromis.

– W obecnej sytuacji. kiedy jeszcze wczoraj mieliśmy zero złotych podwyżki na stole, dzisiaj mamy wywalczone 6 proc. i obiecane dalsze negocjacje we wrześniu, więc jest to jakiś kompromis. Jak to mówią, z kompromisu nigdy nie są wszystkie strony zadowolone. Na dzisiaj jest to realna podwyżka od stycznia bieżącego roku, mamy też deklaracje, że we wrześniu siadamy do dalszych negocjacji płacowych, czyli nasze roszczenia dalej egzystują. Kompromis był trudny, zawieszamy akcję protestacyjną – referendum i 28 lutego manifestacja się nie odbędzie. Protest jest zawieszony, a nie zakończony – wskazał Bogusław Hutek.

W rozmowach związkowców z zarządem PGG wzięli udział m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceszef resortu Adam Gawęda.

21 kwietnia przedstawiciele resortu mają spotkać się ze związkowcami i przedstawić propozycje nowych rozwiązań dla górnictwa i energetyki. Resort zapowiedział też ograniczenie importu rosyjskiego węgla i rozładowanie zwałów tego surowca przy polskich kopalniach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl