Wzmożone zainteresowanie dostawami węgla od PGG

Rośnie zainteresowanie węglem Polskiej Grupy Górniczej na kolejny sezon grzewczy. Przedstawiciele spółki zapewniają, że robią wszystko, aby dostosować możliwości produkcyjne i ofertę handlową do potrzeb rynku.

Wzmożone zainteresowanie dostawami węgla nie jest zaskoczeniem dla służb handlowych PGG. Podkreślają one, że w związku ze wzrostem cen na rynkach międzynarodowych, polski dostawca paliw zyskuje swoją wartość i warto do niego wrócić.

Większe zainteresowanie węglem jest efektem także innych czynników – zwraca uwagę Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Wszystko zależy od tego, w jaki sposób jest to polskie górnictwo zarządzane – to po pierwsze. Po drugie: jaka jest polityka państwa, w tym również polityka klimatyczna. Natomiast to, co mówią panowie, którzy zajmują się wydobyciem węgla, potwierdza nasze przewidywania. Wszystko wskazuje na to, że cena węgla musi iść do góry, dlatego że inwestycje, które się otwierają w Australii, w Indonezji, w RPA, w USA – tam zainwestowali w górnictwo przede wszystkim Europejczycy. To jest europejski biznes – wskazuje .

W ubiegłym roku międzynarodowe ceny węgla energetycznego z poziomu ok. 60 USD za tonę wzrosły do nawet 90 USD za tonę. W tym roku wartość węgla przekracza 70 USD za tonę.

Tymczasem PGG deklaruje odbudowę frontów eksploatacyjnych i uruchamianie nowych ścian wydobywczych. Dzięki temu roczna produkcja węgla ma wynieść co najmniej 32 mln ton. PGG jest dominującym podmiotem na polskim rynku węgla energetycznego. Należy też do największych producentów paliw stałych w Europie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl