Warszawa: trwają obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy trwają główne obchody upamiętniające to wydarzenie. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z powstańcami. Odbyła się również ceremonia wręczenia orderów i odznaczeń bohaterom Powstania Warszawskiego.

– Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego – bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie – podkreślił Andrzej Duda.

Nie wolno nam zapomnieć, że celem niepodległościowego zrywu sprzed 73 lat było wyzwolenie stolicy spod brutalnej niemieckiej okupacji – mówi dr Dariusz Kucharski, historyk.

Potężne opresje, jakie spadły na naród polski w czasie II wojny światowej zarówno ze strony niemieckiej, jak i sowieckiej (w tym przypadku niemieckiej), spowodowały, że chęć odwetu była olbrzymia. Praktycznie nie było polskiej rodziny, gdzie te tragedie by ich pominęły; branki uliczne, łapanki, aresztowania, mordy, rozstrzeliwania uliczne – to dotknęło praktycznie każdą polską rodzinę – wskazuje dr Kucharski.

Przy pomniku Powstania Warszawskiego zaplanowano uroczystą Mszę św. polową. Po niej odbędzie się Apel Pamięci i patriotyczny koncert.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

RIRM/PAP

drukuj