Warszawa: Otwarcie Izby Pamięci gen. Kuklińskiego

W piątek w Warszawie zostanie otwarta Izba Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego. Nowa wystawa ma pokazać, jak polski oficer nawiązując współpracę z wywiadem USA ocalił świat przed III wojną światową – powiedział w czwartkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dyrektor Izby Pamięci gen. Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak.

Otwarcie odbędzie się w piątek o godz. 11:00 przy ul. Kanonia 20/22, na tyłach bazyliki św. Jana Chrzciciela. Izbę Pamięci będzie można odwiedzić do godz. 19:00.

Filip Frąckowiak tłumaczył, że wystawa przedstawi działalność gen. Kuklińskiego związaną z przekazaniem Amerykanom ważnych sowieckich dokumentów.

– Polski wysoki rangą oficer Sztabu Generalnego był zmuszony nawiązać współpracę z wywiadem USA i przekazał Amerykanom ok. 40 tys. sowieckich dokumentów, które ukazywały plan ataku Moskwy na zachód Europy. Te plany przewidywały także, że użytych zostanie pół miliona polskich żołnierzy na rozkaz Kremla. Mieli być mięsem armatnim dla sowieckich marszałków i generałów. Po Polsce miały przejść 2 miliony żołnierzy armii sowieckiej – wyjaśniał dyrektor Izby Pamięci.

Jak dodał, dokumenty te wyjaśniły Stanom Zjednoczonym sytuację na wschodzie Europy, dzięki czemu nie doszło do wybuchu kolejnej wojny.

– Przez to, że Ryszard Kukliński przekazał dokumenty, udało się jemu zmienić koncepcję amerykańską, dzięki czemu wygrali oni „zimną wojnę”, pokonali „imperium zła”. Można powiedzieć, że Kukliński ocalił świat od III wojny światowej – stwierdził Filip Frąckowiak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Filipa Frąckowiaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM/MS

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl