fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Kraków przypomni postać gen Ryszarda Kuklińskiego w rocznicę jego śmierci

W Krakowie rozpoczną się dziś uroczystości ku czci śp. generała Ryszarda Kuklińskiego. W poniedziałek minie 15. rocznica jego śmierci.

O godz. 12.30 w Kościele Braci Mniejszych Kapucynów sprawowana będzie Msza św. w intencji polskiego bohatera. Po niej zaplanowano panel dyskusyjny pod hasłem „Samotna misja”.

Z kolei w poniedziałek o godz. 11.00 w Parku Jordana odbędzie się Apel Pamięci i zostaną złożone wieńce. Na 12.15 zaplanowano składanie kwiatów pod monumentem na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Ryszard Kukliński to jeden z bohaterów nie tylko historii najnowszej Polski, ale całego świata – mówi dr Jerzy Bukowski, historyk oraz były rzecznik generała.

– Nie bez przyczyny nazywa się go pierwszym polskim oficerem w NATO. Był to bowiem człowiek, który wiedząc, co grozi nie tylko jego Ojczyźnie Polsce – rządzonej przez komunistów – ale również całej Europie. Gdyby Związek Sowiecki ruszył na Zachód, a III wojna światowa o nuklearnym charakterze była planowana przez Kreml aż do połowy 90. lat, to wtedy Polaka po prostu by wyparowała, zniknęłaby z mapy – zaznacza dr Jerzy Bukowski.

Ryszard Kukliński był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego. Przekazywał amerykańskiemu wywiadowi strategiczne plany Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego.

W październiku 2016 r. pułkownik Ryszard Kukliński na wniosek ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

RIRM

drukuj