fot. twitter.com/EpiskopatNews

W sobotę w Poznaniu pogrzeb ks. kard. Zenona Grocholewskiego

W sobotę w Poznaniu odbędzie się pogrzeb zmarłego w ub. tygodniu ks. kard. Zenona Grocholewskiego – poinformowała w poniedziałek Archidiecezja Poznańska. Duchowny spocznie w krypcie biskupów poznańskich.

Ksiądz kardynał Zenon Grocholewski zmarł 17 lipca w Rzymie w wieku 80 lat. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka.

W poniedziałek Archidiecezja Poznańska poinformowała, że uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze poznańskiej w południe 25 lipca. Dwie godziny wcześniej trumna z ciałem purpurata zostanie wprowadzona do katedry, gdzie odbędzie się modlitewne czuwanie.

Po uroczystościach pogrzebowych ksiądz kardynał spocznie w krypcie biskupów poznańskich. W 1963 r. Zenon Grocholewski przyjął w poznańskiej katedrze święcenia kapłańskie.

W minioną sobotę w bazylice Świętego Piotra odbyła się Msza św. żałobna z udziałem papieża Franciszka i przewodniczącego KEP ks. abp. Stanisława Gądeckiego. Mszy św. w Watykanie przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego ksiądz kardynał Leonardo Sandri z Argentyny. Na zakończenie Mszy św. papież modlił się przy trumnie zmarłego.

Ks. kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. 27 maja 1963 przyjął święcenia kapłańskie.

W 1982 r. papież Jan Paweł II mianował go sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej i prekonizował biskupem tytularnym Acropolis. Święcenia biskupie otrzymał w 1983 w bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. W 1991 roku został mianowany arcybiskupem.

W 1999 r. z mianowania Jana Pawła II został prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, czyli urzędu watykańskiego zajmującego się całokształtem katolickiego systemu oświaty i nauki oraz wielkim kanclerzem Uniwersytetu Gregoriańskiego. W 2015 został członkiem kolegium ds. odwołań od wyroków dotyczących przestępstw zastrzeżonych w Kongregacji Nauki Wiary.

Był autorem i współautorem licznych publikacji książkowych oraz artykułów w czasopismach kanonicznych i pracach zbiorowych. Uczestniczył w dwóch konklawe: w roku 2005 i 2013.

Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane w TV Trwam i TVP.

PAP/TV Trwam News

drukuj