fot. PAP/EPA

UE: Rozpoczęło się spotkanie May z Junckerem; później będzie z Tuskiem

Premier W. Brytanii Theresa May spotyka się dziś rano najpierw z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem, a potem z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, by spróbować domknąć porozumienie w sprawie pierwszej fazy negocjacji dotyczących Brexitu.

W czwartek wieczorem trwały negocjacje na temat granicy między Irlandią, a Irlandią Północną. Temat ten był przeszkodą przed ogłoszeniem dostatecznego postępu w rokowaniach brexitowych, by przejść do drugiej fazy rozmów.

Około godz. 8.00 rano spodziewane jest oświadczenie dla prasy May i Junckera – wynika z informacji podanych przez KE. O godz 8.30 z prasą ma się spotkać Tusk, który też będzie rozmawiał z May.

KE informowała w czwartek, że jest gotowa na wznowienie rozmów z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu „w każdej chwili”.

Irlandia Płn. jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim UE – Irlandią. Rząd w Londynie argumentuje, że nie należy dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią i Irlandią Północną, ale jednocześnie opowiada się za wyjściem z unii celnej i wspólnego rynku.

UE domaga się m.in., by Londyn uznał Trybunał Sprawiedliwości UE jako instancję odwoławczą w ewentualnych przyszłych sporach dotyczących praw obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii. Bruksela obawia się, że po Brexicie brytyjskie prawo może zmienić się na ich niekorzyść, a brytyjskie sądy nie będą odpowiednio respektowały postanowień umowy o wyjściu z UE.

Trzecią sporną kwestią są brytyjskie zobowiązania finansowe wobec UE.

Porozumienie w tych trzech kwestiach – praw obywatelskich, granicy irlandzkiej i rozliczeń finansowych – pozwoliłoby unijnej „27” dać zielone światło w sprawie przejścia do drugiej fazy pertraktacji dotyczących Brexitu.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca br. W przyszłym tygodniu szefowie państw i rządów 27 krajów członkowskich Unii mają ocenić, czy w dotychczasowych rozmowach z Londynem nastąpił wystarczający postęp.

PAP/RIRM

drukuj