26. rocznica powstania Radia Maryja

Radio Maryja będzie dziś świętowało w Bydgoszczy 26. rocznicę swojego powstania. Centralne uroczystości odbyły się tydzień temu w Toruniu.

Radio Maryja swoje nadawanie rozpoczęło 26 lat temu. Od tamtej pory gromadzi przed odbiornikami wielkie grono słuchaczy.

– Upodmiotowiło słuchaczy. To radio nie było tylko monologiem, ale podjęło dialog ze społeczeństwem, z słuchaczami. Ludzie poczuli się dowartościowani. Mogli do tego radia zatelefonować, zgłaszać swoje problemy, swoje pytania – podkreśla ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia – jak  mówią – bez ich kochanego radia.

– Radio Maryja jest absolutnie wyjątkowe, jest fenomenem. Cieszę się, że uczestniczę w tym cudzie – mówi Jadwiga Jarmińska.

– Radia Maryja słucham od pierwszego tygodnia, czyli 26 lat. Ono przede wszystkim nas jednoczy. Jednoczy nas pod względem duchowym, ale też przemawia tutaj patriotyzm. Jesteśmy zjednoczeni – wskazuje Anna Brzeska.

Początkowo audycje docierały do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowościach. Dziś fale katolickiego głosu w naszych domach są słyszalne na całym świecie. Dokładnie tydzień temu pielgrzymi z całej Polski i zagranicy dziękowali Bogu za swoją rozgłośnię i dzieła przy nim powstałe.

– Dwadzieścia sześć lat – dobrze, że jesteście – to jest Rodzina Radia Maryja – mówił o. Tadeusz Rydzyk CsSR.

Dziś dziękczynienie za dar katolickiej rozgłośni odbędzie się w Bydgoszczy. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17. koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kujawia”. Tuż po nim, w katedrze św. Marcina i Mikołaja, będzie sprawowana Eucharystia. Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Jan Tyrawa, a homilię wygłosi delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj