fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Od wielu lat na antenie Radia Maryja apelujemy, aby uszczelnić ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Luki stwarzają możliwość dla wielkich korporacji międzynarodowych, aby zakpić z naszego prawa

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele została przyjęta przez społeczeństwo z radością, ponieważ pracownicy mogli odpocząć po ciężkiej i trudnej pracy. Dlaczego do tej pory nie zostały uregulowane luki prawne? Powiem brutalnie, ale przed nami niedziele, które pokażą, jak silna albo jak słaba jest Polska w stosunku do wielkich korporacji międzynarodowych, które kpią z naszego prawa – powiedział Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

– Od wielu lat na antenie Radia Maryja apelujemy o to, aby uszczelnić ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele, ponieważ dojdzie do momentu, kiedy pracodawcy zaczną te luki w ustawie wykorzystywać. (…) Poczta Polska podpisała umowę z Biedronką na dostarczanie przesyłek. W ten sposób sklepy Biedronka stają się placówkami pocztowymi. Będziemy mieli Pocztę Polską w Biedronce. Takiej sytuacji nie ma w całej Europie, żeby poczta danego państwa mieściła się w sklepie – wskazał  przewodniczący Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.


Alfred Bujara zwrócił uwagę, że luki w ustawie stwarzają możliwość dla wielkich korporacji międzynarodowych, aby zakpić z naszego prawa.

– To otwiera w tej chwili furtkę do wykorzystywania luk w ustawie tym firmom, które zapowiedziały, że również podpiszą podobne umowy z innymi operatorami pocztowymi. W takim razie, co daje nam ustawa? Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele została przyjęta przez społeczeństwo z radością, ponieważ pracownicy mogli odpocząć po ciężkiej i trudnej pracy. Dlaczego do tej pory nie zostały uregulowane luki prawne? Powiem brutalnie, ale przed nami niedziele, które pokażą, jak silna albo jak słaba jest Polska w stosunku do wielkich korporacji międzynarodowych, które kpią z naszego prawa – ocenił gość audycji „Aktualności dnia”.

Zdaniem przewodniczącego Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” na lukach w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele stracą drobni polscy przedsiębiorcy.

– Oprócz pracowników mamy grupę osób, nie tylko pracowników, która zyskała na ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele, a w tym momencie na niej traci. Mam na myśli drobnych przedsiębiorców, którym ustawa gwarantowała przetrwanie, bo z wielu analiz wynikało, że ustawa bardzo pozytywnie wpłynęła na przetrwanie tych podmiotów na rynku – akcentował.

–  Czy rząd, czy prezes Jarosław Kaczyński nie widzi, że trzeba wesprzeć drobnych przedsiębiorców i m.in. ta ustawa gwarantuje im to, żeby przetrwać na rynku, bo to nie jest sprawa pracownicza, ale również tego kapitału? (…) –pytał Alfred Bujara w audycji „Aktualności dnia” na antenie „Radia Maryja”.

Całą rozmowę z Alfredem Bujarą, przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj