By Witia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74010420

76 lat od Obławy Augustowskiej

Mija 76. rocznica Obławy Augustowskiej. To największa niewyjaśniona zbrodnia dokonana na Polakach po II wojnie światowej. Co roku obchody rocznicowe tego wydarzenia organizowane są w Gibach na Suwalszczyźnie. Dziś w tym miejscu odbędą się uroczystości o wymiarze lokalnym. W kościele parafialnych sprawowana będzie Msza św. w intencji ofiar obławy.

Po Eucharystii przy Wzgórzu Krzyży, miejscu symbolizującym grób ofiar, uczestnicy złożą hołd poległym Polakom.

Tydzień temu w Gibach odbyły się centralne obchody 76. rocznicy tego dramatycznego wydarzenia. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda.

O tragicznym wymiarze tzw. „małego Katynia” mówi prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, ks. Stanisław Augustowski.

– Była to największa zbrodnia po zakończeniu II wojny światowej. Decyzję podjął sam Józef Stalin, aby przeczesać tereny północno-wschodnie i wyłowić żołnierzy Armii Krajowej, już w okresie pokoju, po dwóch miesiącach od zakończenia II wojny światowej. Na nasze tereny weszła 50. Armia 3 Frontu Białoruskiego i zatrzymała ponad 7 tysięcy osób – powiedział ks. Stanisław Augustowski.

12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Zdaniem historyków w wyniku obławy zginęło jednak ok. 2 tys. osób.

Więcej informacji można znaleźć [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj