By Witia - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=74010420

Giby: Rozpoczęły się obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej

W sobotę w Gibach rozpoczęły się dwudniowe obchody Dnia Obławy Augustowskiej. W tym roku mija 77 lat od zbrodni dokonanej na Polakach przez komunistów.

O godz. 17.00 rozpoczął się Wieczór Wdzięczności w miejscu Tymczasowego Obozu Ofiar Obławy Augustowskiej. W niedzielę o godz. 11.00 sprawowana będzie Eucharystia w kościele pw. Świętej Anny. Następnie zgromadzeni przejdą na Wzgórze Krzyży.

Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na mocy ustawy uchwalonej przez Sejm jest obchodzony od kilku lat 12 lipca.

O ustanowienie takiego dnia apelowały rodziny ofiar. Wśród nich jest ks. prał. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

– Naszym pragnieniem było, aby – tak jak jest Dzień Katyński, jest Dzień Sybiraka, Dzień Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych – był też dzień upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Przecież tych było przynajmniej ok. dwóch tysięcy – taka jest hipoteza z naszej strony i ona jest według nas zbliżona do prawdy – zaznaczył duchowny.

Obława Augustowska – ze względu na skalę ofiar – nazywana jest „Małym Katyniem”.

Śledztwo w sprawie obławy od lat prowadzi białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Dotyczy ono komunistycznej zbrodni przeciwko ludzkości. Wciąż nie wiadomo, gdzie zostały pogrzebane ofiary tego ludobójstwa.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl