Trzeci dzień pielgrzymki Benedykta XVI na Cypr

W Pałacu Sportu „Eleftheria” w Nikozji z udziałem kilku tysięcy osób rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem Ojca
Świętego Benedykta XVI. Był to najważniejszy punkt wizyty na Cyprze, ponieważ podczas Mszy św. papież ogłosi oficjalnie
Instrumentum Laboris
Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbędzie się w październiku 10-24 br. w Watykanie pod hasłem, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”. Na Mszy świętej byli obecni patriarchowie, biskupi oraz duchowieństwo wielu krajów Bliskiego Wschodu ze swoimi wiernymi, którzy po brzegi wypełnili dzisiaj pałac sportu.
Słowa powitania do Ojca św. i przybyłych na dzisiejszą liturgię skierował maronicki arcybiskup Cypru, Józef
Soueif.

W homilii Benedykt XVI nawiązał do obchodzonej uroczystości Bożego Ciała, mówiąc „Na Zachodzie święto to nazwano Corpus Christi. W tradycji Kościoła termin ten jest używany na określenie trzech różnych rzeczywistości: fizycznego ciała Jezusa, zrodzonego z Maryi Dziewicy, Jego Ciała eucharystycznego, chleba z nieba, który karmi nas w tym wielkim sakramencie oraz Jego ciała kościelnego, Kościoła”. „Potrzebujemy uwolnienia się od wszystkiego, co nas więzi i izoluje: strachu i nieufności wobec innych, chciwości i egoizmu, niechęci do podejmowania ryzyka narażenia się na słabość, kiedy otwieramy się na miłość” – powiedział papież.

Cytując słowa świętego Augustyna, które zachęcają nas do wielkodusznej odpowiedzi na wezwanie, by być „Chrystusem” dla tych, którzy nas otaczają, powiedział, że Ci uczestnicząc w sakramencie Eucharystii stajemy się „naprawdę Ciałem Chrystusa, które otrzymaliśmy, jesteśmy naprawdę w komunii z Nim i nawzajem ze sobą i stajemy się automatycznie jego narzędziami dając Jemu świadectwo wobec świata”, a nawiązując do misji Apostołów powierzonej im przez Zmartwychwstałego Pana mówił „Dzisiaj jesteśmy powołani, tak jak oni, by być jednego serca i jednej duszy, do pogłębienia naszej komunii z Panem i nawzajem między sobą oraz dawania Jemu świadectwa wobec świata”.

„Jesteśmy powołani, aby przezwyciężyć nasze różnice, by nieść pokój i pojednanie tam gdzie, istnieje konflikt, do dawania światu orędzia nadziei. Jesteśmy powołani, aby dotrzeć do osób potrzebujących pomocy, wielkodusznie dzieląc się dobrami ziemskimi z tymi, którzy mają mniej szczęścia niż my. Jesteśmy też powołani do głoszenia nieustannie śmierci i zmartwychwstania Pana, aż przyjdzie. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie, w jedności, która jest darem Ducha Świętego dla Kościoła, dajmy cześć i chwałę Bogu, naszemu Ojcu niebieskiemu wraz ze wszystkimi aniołami i świętymi, którzy nieustannie wyśpiewają chwałę Bogu” -mówił do zebranych Benedykt XVI.

Na zakończenie rozważania przed południową modlitwą Anioł Pański Ojciec święty wspomniał o ważnym wydarzeniu w Polsce. „Chciałbym, jeszcze powiedzieć kilka słów po polsku z radosnej okazji dzisiejszej beatyfikacji Jerzego Popiełuszki, kapłana i męczennika. Serdeczne pozdrowienie kieruję do Kościoła w Polsce, który dziś raduje się wyniesieniem na ołtarze księdza Jerzego Popiełuszki. Jego ofiarna posługa i męczeństwo są szczególnym znakiem zwycięstwa dobra nad złem. Niech jego przykład i wstawiennictwo budzi gorliwość kapłanów i rozpala miłość wiernych”, co
wywołało entuzjazm nie tylko wśród Polaków obecnych na Mszy świętej w Nikozji.

Dzisiejsza modlitwa pod przewodnictwem Benedykta XVI zanoszona była w różnych językach, m.in.: greckim, armeńskim, łacińskim, arabskim, angielskim, ormiańskim i tagalskim.

W ostatnim dniu swojej pielgrzymki nawiedził maronicką katedrę Matki Bożej Łaskawej w Nikozji. Na spotkaniu było ponad 300 osób. W modlitwie uczestniczył Patriarcha maronicki Nasrallah Sefir, wierni modlili się w języku greckim, arabskim i angielskim.

W słowach powitania maronicki arcybiskup Cypru Joseph Soueif zwrócił się do Ojca świętego „Witaj Ojcze św. Benedykcie XVI. Oto apostolska wizyta w apostolskim kraju, która ucieszyła Kościół a dumą napełniła kraj. Przed Dziewicą Maryją w tej Maronickiej Katedrze, wyrażamy naszą miłość, solidarność i posłuszeństwo tobie i prosimy cię o modlitwę i błogosławieństwo”. „Twoja tutaj obecność przynosi naszemu ludowi i całemu Cyprowi błogosławieństwo”.

„Stałość naszej wspólnoty jest zbudowana na Ewangelii, na Eucharystii, na Papieżu, na Patriarsze, któremu dana jest chwała Libanu, na modlitwie i na Ikonie Dziewicy Maryi, która towarzyszyła naszemu ludowi i naszym patriarchom w okresach niepokoju i w trudnych czasach. Ikona ta towarzyszy także Kościołowi i jego głowie, papieżowi Benedyktowi XVI”.

„Dzięki ci Ojcze św, że dałeś nam szansę przeżycia wspaniałych chwil paschalnych, poprzez inspirację do bycia,
jednego serca i jednego ducha i wezwanie do świadectwa i komunii”.

Benedykt XVI podziękował za spotkanie za zaproszenie do wspólnej modlitwy w maronickiej katedrze w Nikozji. „Poprzez wieki Maronici przybijali do tych brzegów w różnych czasach i byli często poddawani ciężkiej próbie w swej wierności odrębnemu dziedzictwu chrześcijańskiemu. Niemniej, mimo iż wiara Maronitów próbowana była jak złoto próbuje się w ogniu, pozostali oni jednak niewzruszeni w wierze ojców, w wierze, która teraz została przekazana wam dzisiejsi Cypryjscy Maronici”.

„Razem z chrześcijanami na całym świecie jesteśmy częścią tej wielkiej świątyni, którą jest Mistyczne Ciało Chrystusa. Duchowy kult składany w wielu językach, na wielu miejscach i w pięknej różnorodności liturgii, jest wyrazem tego jednego głosu Ludu Bożego zjednoczonego w uwielbieniu i dziękczynieniu Bogu i w utrwalaniu komunii między nami. Ta komunia, jaką tak sobie cenimy, przynagla nas do niesienia całej ludzkości Dobrej Nowiny naszego nowego życia w Chrystusie”.

Na zakończenie spotkania w języku greckim Ojciec święty zwrócił się do wiernych kościoła maronickiego. „Zawierzając Was i Wasze rodziny – a szczególnie Wasze ukochane dzieci – opiece świętego Marona udzielam Wam wszystkim mojego Apostolskiego Błogosławieństwa”.

Przed godziną 17 rozpoczęła się ceremonia pożegnania Ojca świętego na lotnisku międzynarodowym w Larnace na południu Cypru. Obecny był Prezydent Republiki Cypru Demetris Christofias z małżonką przedstawiciela władz cywilnych i wojskowych, korpus dyplomatyczny, duchowieństwo kościoła prawosławnego i katolickiego.

W przemówieniu pożegnalnym Prezydent Republiki podziękował za wizytę „Mamy nadziej, że zawsze będziesz nosił Cypr z jego nadziejami i ranami w swoim sercu”.

„Każdy Cypryjczyk zobaczył w tobie zwiastuna pokoju płomiennego orędownika równości. Twoja podróż, Biskupie Starożytnego Kościoła Rzymskiego, była duchowym doświadczeniem dla katolików cypryjskich jak również dla katolików z zagranicy, tutaj zatrudnionych, którzy mieli okazję osobiście i z wielkim zaangażowaniem pozdrowić swojego
pasterza”.

„Zapewniam Waszą Świątobliwość, że pragniemy dalszego rozszerzania naszej współpracy ze Stolicą Świętą na wszystkich polach, a szczególnie we wspieraniu rozwoju. Jesteśmy przekonani, że wszyscy – każdy na w swojej dziedzinie, musimy zintensyfikować wysiłki, jak wezwałeś nas w swej Encyklice o solidarności Społecznej Deus Caritas Est”.

Ojciec święty serdecznie podziękował wszystkim, którzy towarzyszyli mu podczas pielgrzymki Prezydentowi, rządowi, władzom cywilnym i wojskowym. Prócz tego, co raduje i ukazuje nadzieję, Ojciec święty wskazał na pęknięcia. „Zwielokrotnijmy wszyscy nasze wysiłki by budować prawdziwy i trwały pokój pośród wszystkimi ludami regionu”.

„Dążąc cierpliwie do osiągnięcia pokoju w waszych własnych sercach, oraz do dobrobytu waszych sąsiadów, będziecie dobrze przygotowani aby usłyszeć i zrozumieć wszystkie strony wielu skomplikowanych zagadnień i aby pomóc ludziom dojść do większego wzajemnego zrozumienia”.
Zwracając się do przedstawicieli wspólnot kościelnych, Benedykt XVI podziękował za spotkania i wspólną modlitwę „Dziękując Bogu za te dni, które przyniosły pierwsze spotkanie katolickiej wspólnoty Cypru na swej własnej ziemi z następcą św. Piotra, z radością przywołuję moje spotkania z innymi zwierzchnikami chrześcijańskimi, szczególnie z Wielce Błogosławionym Chryzostomem II i innymi reprezentantami Kościoła Cypryjskiego, którym dziękuję za braterskie przyjęcie”.

Ukazał też chrześcijanom Cypru drogę z niegasnącym zaproszeniem do budowania jedności i pokoju „Bóg wzywa nas byśmy byli braćmi, krocząc ramię przy ramieniu w wierze, z pokorą wobec wszechmogącego Boga, i z nierozerwalnymi więzami miłości do siebie nawzajem. Zapraszając moich braci chrześcijan by nadal szli tą drogą, zapewniam ich, że Kościół Katolicki z Bożą łaską, będzie ze swej strony dążył do osiągnięcia doskonałej jedności w miłości, poprzez jeszcze większe docenianie tego, co jest najdroższe dla Katolików i Prawosławnych”.

„Na pewno prawda i pojednanie, razem z szacunkiem, są najpewniejszym i najmocniejszym fundamentem dla zjednoczonej i żyjącej w pokoju wyspy i dla stabilności i dobrobytu wszystkich jej mieszkańców. Wiele dobrego osiągnięto w tej dziedzinie w ostatnich latach poprzez rzeczowy dialog. Jednak wiele pozostaje do zrobienia, aby przezwyciężyć podziały. Chcę dodać odwagi panu i pozostałym obywatelom, abyście cierpliwie i z uporem działali wraz z waszymi sąsiadami na rzecz lepszej i pewniejszej przyszłości dla wszystkich waszych dzieci. Spełniając to może być pan pewny mojej modlitwy o pokój dla całego Cypru”.

Miało miejsce poświęcenie 2 drzewka oliwnego, które na pamiątkę zostanie posadzone na lotnisku w Larnace (pierwsze zostało poświęcone i posadzone 4 czerwca na lotnisku w Pafos w dzień przybycia Ojca świętego na Cypr).

Ojciec święte odleciał do Rzymu samolotem linii Cyprus Airways.

o. Grzegorz Moj CSsR

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl