fot. https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Senat zagłosuje nad nowelizacją ustawy o ochronie granicy państwowej

Senat będzie dziś głosował nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej. Ma ona zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez polskie służby.

Zgodnie z proponowanymi zapisami Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, będzie mógł drogą rozporządzenia wydać zakaz przebywania w strefie nadgranicznej z Białorusią na czas określony. Regulacja nie dotyczyłaby m.in. stałych mieszkańców tych obszarów.

W czwartek w wyższej izbie parlamentu odbyła się debata na ten temat. Senatorowie opozycji zgłosili cztery poprawki do ustawy. Wcześniej wskazywali, że rozwiązania w niej zawarte naruszają istotę konstytucyjnej wolności poruszania się po terytorium Polski.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odnosząc się do zarzutów, zaznaczył, że w Polsce obowiązują już ustawy, które przewidują ograniczenia w przemieszczaniu się. Wiceminister resortu administracji wskazał także na powody przedłożenia pilnej ustawy o ochronie granicy państwowej.

– Ustawa mówi o ograniczeniach tylko i wyłącznie w strefie przygranicznej, czyli w obszarze, który jest definiowany w ochronie granicy państwowej. Chodzi o 15 kilometrów wzdłuż granicy państwowej, a te ograniczenia są dedykowane względem kryzysu granicznego, który mamy. Jak wiemy, Konstytucja RP nie pozwala przedłużać pewnych ograniczeń (w postaci stanu wyjątkowego), ale Konstytucja RP pozwala na to, żeby wprowadzać pewne ograniczenia ustawą. Dlatego mówimy o ustawie. Uznaliśmy, że niezbędne naszym służbom granicznym jest dać instrument, dzięki któremu ich praca będzie wydajniejsza – wyjaśnił Maciej Wąsik.

Wiceminister powiedział również, że utrzymanie zakazu przebywania w strefie przygranicznej umożliwi lepsze warunki pracy przy budowie zapory. Prace w tej sprawie mają potrwać do połowy przyszłego roku.

RIRM

drukuj