Sejmowa komisja zajmie się nowelą ustawy ograniczającej handel w niedzielę

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się dziś nowelą ustawy ograniczającą handel w niedzielę. Przepisy w tej sprawie przygotowali posłowie PiS.

Propozycja ma ukrócić handel w sklepach, które wykorzystują przepisy o funkcjonowaniu placówek pocztowych. Ponadto zaproponowane rozwiązania mają na celu doprecyzować, kto może pomagać właścicielowi.

Część postulatów strony społecznej nie została jednak uwzględniona przez polityków. Przykładem jest kwestia tzw. doby pracowniczej – zauważa Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”.

– Nie zostały póki co uwzględnione nasze postulaty dotyczące ograniczenia godzin pracy w sobotę i poniedziałek, aby nie było możliwe zatrudnianie praktycznie do godz. 24.00 w sobotę i od godz. 0.00 w poniedziałek, gdzie niedziela staje się fikcją, a dojeżdżanie w takich godzinach dla pracowników jest praktycznie niemożliwe. Mamy jednak nadzieje, że placówki handlowe coraz mniej będą starały się w taki niehumanitarny sposób utrudniać pracownikom funkcjonowanie – wskazuje Marek Lewandowski.

Zapowiedź noweli ustawy ograniczającej handel w niedzielę już spowodowała, że podmioty próbują szukać obejścia przepisów. Niektóre punkty podszywają się pod kawiarenki. Handlowa „Solidarność” zapowiedziała, że zgłosi dziś poprawkę, która ukróci patologię. Przepisy zawarte w noweli ustawy o ograniczeniu handlu mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Od 2019 roku handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią. W 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz. Przewidziano jednak wyjątki.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl