fot. twitter.com

Słowacja: Szczyt Przyjaciół Spójności z udziałem premiera M. Morawieckiego

W Bratysławie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się szczyt Przyjaciół Spójności. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele 16 państw Unii Europejskiej. Szczyt organizowany jest z inicjatywy premiera Słowacji.

Dziś ma zostać podpisana deklaracja, w której grupa Przyjaciół Spójności ma opowiedzieć się za wsparciem zrównoważonego i ambitnego budżetu UE, który pozwoli zabezpieczyć nowe wyzwania Wspólnoty.

Obecna perspektywa budżetowa UE kończy się w 2020 r. Zaproponowany przez KE projekt budżetu na lata 2021-2027 zakłada cięcia m.in. w polityce spójności. W listopadzie PE opowiedział się przeciw tym cięciom.

Do osiągnięcia kompromisu państw członkowskich w tej kwestii jeszcze daleko, ale wspólna deklaracja ws. budżetu 16 państw może być mocnym argumentem w debacie dot. tego tematu – mówi europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk.

Te wszystkie kraje pokazują, jakie znaczenie dla ich rozwoju ma utrzymanie polityki spójności i środków na nią. Myślę więc, że będzie to bardzo mocny argument w tej debacie nad ostatecznym kształtem tej perspektywy, zwłaszcza że PE chce, by była ona znacznie hojniejsza niż przedstawiła to KE. Dobrze, że w tym gronie jest Polska. To oznacza, że bardzo aktywnie uczestniczymy w debacie nad kształtem przyszłego budżetu. Zwracamy uwagę na politykę, która jest dla nas niesłychanie ważna. Takie spotkanie ponad podziałami starych i nowych krajów członkowskich pokazuje, że jest to polityka ważna, efektywna i należy ją kontynuować – zaznacza dr Zbigniew Kuźmiuk.

Oprócz polskiego premiera do Bratysławy przybędą też m.in. premierzy Słowacji, Czech, Estonii, Chorwacji, Węgier, Malty, Słowenii i przedstawiciele: Bułgarii, Cypru, Litwy, Łotwy, Rumunii, Włoch, Portugalii i Grecji.

Grupa Przyjaciół Spójności to format współpracy, który walczy o fundusze polityki spójności i promuje wspólną wizję Wieloletnich Ram Finansowych. Dzisiejszy szczyt będzie pierwszym od 6 lat spotkaniem tej grupy.

RIRM

drukuj