Rozpoczął się XI Zjazd Gnieźnieński

Pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” rozpoczął się w Gnieźnie XI Zjazd Gnieźnieński. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trzydniowym wydarzeniu weźmie udział około 1 tys. uczestników, w tym ok. 40 prelegentów z Polski i świata. W inauguracji obrad uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego w swoim wystąpieniu wskazał, że Zjazdy Gnieźnieńskie dzięki temu, że organizowane są regularnie, stanowią przestrzeń, w której rozwija się dialog o wartościach i relacjach chrześcijaństwa ze światem współczesnym”.

– Chociaż każdy zjazd sam w sobie jest poniekąd inicjatywa epizodyczną, to wszystkie razem czynią z Gniezna, pierwszej historycznej stolicy Polski, rozpoznawalne na współczesnej mapie Polski i Europy miejsce twórczych spotkań ludzi różnych narodowości, różnych wyznań i różnych poglądów. Warto przy tym zaznaczyć, że o sile oddziaływania Zjazdów Gnieźnieńskich stanowią nie tylko zabierające głos wybitne osobistości ze świata religii, polityki, nauki i kultury, ale wszyscy uczestnicy, tak jak Państwo się tutaj zbieraliście i tak jak tu zebraliście się dzisiaj – podkreślił Andrzej Duda.

Wydarzenie ma charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Gromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmują refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy.

Spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa. Wśród zaproponowanych tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, kwestia postrzegania patriotyzmu i miejsca Polski w Europie. Zjazd potrwa do niedzieli.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl