fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Prezydent A. Duda ułatwił Polakom zza wschodniej granicy powrót do kraju

Prezydent skupił się na ułatwieniu Polakom zza wschodniej granicy powrotu do Polski i wsparciu ich w miejscach ich zamieszkania. Polacy, na przykład na Ukrainie, spotykają się z różnymi problemami, stąd akcja Pomocy Polakom na Wschodzie – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, o działalności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po wielu latach starań Polska od 11 listopada przystąpi do ruchu bezwizowego. Relacje ze Stanami Zjednoczonymi wydają się tak dobre, jak nigdy dotąd.

– Ta data jest symboliczna. Jest ukoronowaniem tych wszystkich starań. Od kilku tygodni czekaliśmy już tylko na datę. Dołączamy do grupy najpewniejszych, najwierniejszych sojuszników. To bardzo istotny fakt w sensie symbolicznym. To z jednej strony konsekwentna polityka prezydenta Andrzeja Dudy, a z drugiej życzliwość prezydenta Donalda Trumpa i Polonii, która robi wiele dobrego. To też efekt zmian gospodarczych, jakie od wielu lat w Polsce zachodzą – wskazał Adam Kwiatkowski.

Gość TV Trwam zaznaczył, że Stany Zjednoczone to nasz główny militarny sojusznik. Położenie geopolityczne Polski wymaga od nas ścisłej współpracy po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo – dodał.

– Kilka lat temu Polska była w NATO, ale żołnierzy tego sojuszu nie było w Polsce. Teraz są oni obecni. Cały czas liczba tych żołnierzy wzrasta i to odpowiedź na pytanie, czy nasze bezpieczeństwo wzrasta – zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Współdziałanie między Polską a Polonią to także ważny element działalności prezydenta Andrzeja Dudy, który często spotyka się z Polakami mieszkającymi poza granicami naszego kraju.

– Mówi się o tym, że w USA mieszka około 10 mln naszych rodaków. Prezydent Donald Trump zawsze podczas spotkań z prezydentem Andrzejem Dudą mówi, jak ważna jest Polonia amerykańska. To rzecz, z której musimy się cieszyć – podkreślił.

Szef państwa polskiego nie zapomina również o Polakach za wschodnią granicą, dla których wprowadzono szereg nowych przepisów mających ułatwić im między innymi powrót do Polski.

– Z jednej strony prezydent skupił się na ułatwieniu im powrotu do Polski, z drugiej strony na wsparciu w miejscach ich zamieszkania. Polacy, na przykład na Ukrainie, spotykają się z różnymi problemami, stąd akcja Pomocy Polakom na Wschodzie. Pan prezydent zawsze mówi, że to akcja „wdzięczności Polakom na Wschodzie” za to, że trwają w polskości – powiedział Adam Kwiatkowski.

Już 11 listopada Polacy będą świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości.

– To z jednej strony wspominanie tego, co działo się w 1918 roku. Ale ten obecny rok jest rokiem wielu rocznic, na przykład 80. rocznicy II wojny światowej. Mamy obowiązek przypominać światu, co się wtedy stało. Musimy też przypominać inne ważne wydarzenia, jak na przykład kolejną rocznicę Cudu nad Wisłą – wskazał minister.

radiomaryja.pl

drukuj