fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Jesteśmy dzisiaj fenomenem na mapie Europy i świata. Polska rozwija się bardzo dynamicznie, jeżeli chodzi o wskaźniki światowe i europejskie w kwestiach gospodarczych

Jesteśmy dzisiaj pewnym fenomenem na mapie Europy i świata, bo jesteśmy państwem o ogromnym potencjale wzrostu, państwem, które rozwija się bardzo dynamicznie, jeżeli chodzi o wskaźniki światowe i europejskie w kwestiach gospodarczych – powiedział minister Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP, w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Już 11 listopada Polska zostanie oficjalnie objęta ruchem bezwizowym do Stanów Zjednoczonych. Jest to sukces prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników.

– Ja myślę, że to jest bardzo wielki sukces i radosny dzień, bo to jest tak, że od dziesięcioleci rozmawialiśmy o tym, że Polska aspiruje do tego, żeby wizy były zniesione. Później było wiele deklaracji rozmaitych polityków, którzy mówili „Tak. Zbliżamy się do tego, doceniamy relacje polsko-amerykańskie i w tym kontekście jesteśmy coraz bliżsi”, ale to za prezydentury pana prezydenta Andrzeja Dudy i prezydentury Donalda Trumpa udało się tę rzecz sfinalizować – wskazał wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Nasz kraj współpracuje z Ameryką na wielu płaszczyznach. Ich elementem są częste spotkania prezydenckie pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a prezydentem Donaldem Trumpem.

– To jest wiele wymiarów, bo to z jednej strony, w tym sensie politycznym, nigdy nie było tak, żeby tak częste były kontakty na najwyższym szczeblu, czyli z jednej strony wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych, a z drugiej strony także bytność prezydenta Donalda Trumpa. Te kontakty są tak intensywne, że my dzisiaj jesteśmy pewnym kluczem, jeżeli chodzi o współdziałanie i budowanie mostów transatlantyckich. Prezydent Andrzej Duda jest przede wszystkim reprezentantem Rzeczypospolitej Polskiej, ale również całego regionu, bo dzisiaj inicjatywa Trójmorza to jest zakres oddziaływania szerszy, wykraczający poza Europę Środkowo-Wschodnią – powiedział gość TV Trwam.

Zdaniem gościa „Rozmów niedokończonych” Polska jest swoistym fenomenem w dzisiejszym świecie.

– Jesteśmy dzisiaj pewnym fenomenem na mapie Europy i świata, bo jesteśmy państwem o ogromnym potencjale wzrostu, państwem, które rozwija się bardzo dynamicznie, jeżeli chodzi o wskaźniki światowe i europejskie w kwestiach gospodarczych. Wreszcie poziom życia w Polsce się poprawia, to jest ten element przyłączenia Polski do programu bezwizowego, że możemy powiedzieć, iż Polacy coraz częściej dzisiaj wyjeżdżają w celach turystycznych do Stanów Zjednoczonych. Status majątkowy wielu z nas bardzo mocno się poprawił i myślę, że to jest bardzo dobry czas dla Polski – wskazał minister Paweł Mucha.

Pan prezydent często jest pytany o to, jaki jest polski patent i przepis na sukces – dodał polityk.

– Z jednej strony udaje nam się rozwijać gospodarkę, a z drugiej strony poziom wydatków na rodzinę wyniesie w przyszłym roku powyżej 4 proc. PKB, czyli jesteśmy w czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o to, jakie środki są przekazywane bezpośrednio gospodarstwom domowym. To jest dzisiaj sytuacja bardzo korzystna i te wszystkie elementy znalazły swoje odwzorowanie w tych decyzjach amerykańskich, jeżeli chodzi o inwestycje w Polsce czy włączenie nas do programu ruchu bezwizowego, bo to jest wskazanie, iż Polska jest dzisiaj solidnym partnerem, który jest tym państwem, z którym warto robić interesy – podsumował wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

radiomaryja.pl

drukuj