fot. twitter.com

Rosyjski opozycjonista walczy o życie

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny walczy o życie. Mężczyzna miał zostać przetransportowany do szpitala w Niemczech. Na transport nie wyrazili zgody lekarze ze szpitala w Omsku.

Od czwartku Aleksiej Nawalny przebywa w szpitalu w Omsku na Syberii. Trafił tam z objawami zatrucia. Jego stan jest ciężki. Mężczyzna znajduje się w śpiączce.

– Obecnie przebywa na oddziale intensywnej terapii w Omsku, jest w śpiączce, podłączony do respiratora, jego stan jest ciężki. Nadal nie mamy diagnozy i nie wiemy, co było przyczyną tego zdarzenia – powiedziała Kira Jarmysz, rzecznik Aleksieja Nawalnego.

Przypuszcza się, że powodem zatrucia mogła być herbata. Próbę otrucia podejrzewają współpracownicy opozycjonisty.

– To celowe zatrucie. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości. To celowe zatrucie, bezpośrednio motywowane jego wieloletnią działalnością polityczną w rosyjskiej opozycji. Aleksiej Nawalny jest jednym z najwybitniejszych, skutecznych i potężnych głosów sprzeciwu nie tylko autorytaryzmowi, ale także korupcji i nepotyzmowi reżimu Władimira Putina. Prowadził wiele znanych dochodzeń antykorupcyjnych wobec członków bliskiego kręgu Putina – zaznaczył Vladimir Kara–Murza, rosyjski opozycjonista.

Dzisiaj w nocy z Norymbergii miał wystartować po Aleksieja Nawalnego samolot, który miał go przetransportować do szpitala w Niemczech. Transport zorganizowała fundacja Cinema for Peace. O tym, że Niemcy są gotowe udzielić Nawalnemu wszelkiej pomocy medycznej, poinformowała w czwartek niemiecka kanclerza Angela Merkel.

– W Niemczech również byliśmy bardzo zszokowani wiadomością, że znajduje się w szpitalu w stanie, który wydaje się bardzo niepokojący. Mam nadzieję i życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia – powiedziała Angela Merkel.

Także Polska, jak wskazał premier Mateusz Morawiecki, wspiera starania o zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu najlepszego dostępnego leczenia.

„Jestem bardzo zaniepokojony doniesieniami o zatruciu Aleksieja Nawalnego, jego stanie zdrowia i odmowie wyjazdu z Rosji. Musimy mieć 100 proc. pewności, że jego bezpieczeństwo jest gwarantowane. Polska wspiera starania o zapewnienie Panu Nawalnemu najlepszego dostępnego leczenia” – napisał szef rządu na Twitterze.

Niestety transportu Nawalnego do Niemiec nie udało się przeprowadzić. Zgody nie wyrazili rosyjscy lekarze. Rzecznik Aleksieja Nawalnego oskarża medyków, że ulegli presji Kremla.

TV Trwam News

drukuj