fot. Ewa Sądej / Nasz Dziennik

Przewoźnicy spotkają się w Białej Podlaskiej

Transportowcy jeżdżący do Rosji spotkają się dziś w Białej Podlaskiej z zarządem Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) w Polsce. Poinformował portal internetowy RMF.

Zrzeszenie chce sprawdzić, jakie nastroje są wśród polskich przewoźników. Przez tydzień  ciężarówki jeżdżące do Rosji nic nie zarobiły.

Dzień przestoju to dla krajowej branży straty rzędu ponad 6 mln zł. Poprzednie, trzydniowe rozmowy przedstawicieli ministerstw infrastruktury obu państw zakończyły się bez porozumienia.

Kolejne negocjacje mają odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Polska tym razem może przyjąć ostrzejsze stanowisko.

ZMPD reprezentuje uzgodnione już stanowisko, jednak wciąż zmieniają się okoliczności – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia.

– Zmieniają się warunki. Po pierwsze chcemy w rzetelny sposób przedstawić przebieg negocjacji i istotę problemu, a po drugie zapytać przewoźników jakie mamy wobec tego dalsze działania. Jest to niezmiernie ważne po to, by uniknąć „wielkiej fali niezadowolenia” po stronie naszych przewoźników. Z całą pewnością będą niezadowoleni w każdym wariancie – zaznacza Jan Buczek.

Od lutego polscy transportowcy nie mogą wjeżdżać do Rosji. Ich zezwolenia dla przewóz towarów straciły ważność wraz z końcem stycznia.

Te, które są w Rosji, mogą opuścić Federację Rosyjską do 15 lutego. Polski rząd uznał jednostronne ustalenia strony rosyjskiej ws. zmiany przepisów za sprzeczne zarówno z międzynarodowym prawem przewozowym, jak i umową polsko-rosyjską z 1996 roku.

RIRM

drukuj