Święto Służby Więziennej

Dziś swoje święto obchodzi Służba Więzienna. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 11.00 rozpoczęła się  Eucharystia w intencji funkcjonariuszy i pracowników służy więziennej.

Z kolei o godz. 13.00 w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego, zostaną wręczone odznaczenia i awansy na wyższy stopień służby.

Bronisław Ogonek-Obierzyński, członek NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa mówi, że Służba Więzienna jest najbardziej wymagającym rodzajem służby publicznej.

– Główne zadania – robić wszystko żeby te osoby nie wróciły z powrotem do nas na garnuszek Państwa. Bardzo mądre słowo ktoś kiedyś powiedział: resocjalizacja – czyli powrót ludzi do społeczeństwa. Ludzi, którzy nie potrafili być przystosowani, do tego dochodzi ich wychowanie, wiara w siebie, a nie w zło. Najczęściej się to odbywało i odbywa poprzez pracę. Niestety z pracą jest bardzo ciężko dla cywili, a kto chce zatrudnić osadzonego? To jest trudne pomimo wielkich starań. Przepisy są tak skonstruowane, że coraz trudniej jest znaleźć pracę dla skazanych – zaznaczył Bronisław Ogonek-Obierzyński.

8 lutego został ustanowiony dniem Służby Więziennej na mocy ustawy z 2010 r.

Święto przypada w rocznicę podpisania przez marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu niepodległości.

RIRM

drukuj