Ukraina otrzymała pieniądze od Rosji

Rosja kupiła pierwszą transzę ukraińskich obligacji na sumę 3 mld dolarów – poinformował we wtorek premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z przebywającym w Moskwie szefem rządu Ukrainy Mykołą Azarowem. Według Miedwiediewa w poniedziałek środki za te papiery zostały przekazane bankowi centralnemu Ukrainy.

„Narodowy Bank Ukrainy otrzymał na swe konto pierwszą transzę. Jest to dla nas czynnik stabilizacji. Dzięki osiągniętym (z Rosją) ustaleniom nasze ratingi wzrosły” – oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow.

W ubiegły wtorek, po rozmowach prezydentów Rosji i Ukrainy, Władimira Putina i Wiktora Janukowycza w Moskwie, ogłoszono, że FR zainwestuje w obligacje ukraińskiego rządu 15 mld dolarów. Rosja obniżyła też cenę gazu dla Ukrainy o jedną trzecią, co poprawi bilans płatniczy tego kraju o 2,5 mld dolarów.

Niższe ceny na dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę – 268,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych – mają obowiązywać już od stycznia 2014 roku. Obecnie Ukraina otrzymuje rosyjski gaz za około 400 dolarów za 1000 metrów sześciennych.

Na razie nie jest jasne, co Ukraina obiecała Rosji w zamian. Informacje o pomocy finansowej Moskwy dla Kijowa podano do publicznej wiadomości wkrótce po tym, jak Ukraina wstrzymała przygotowania do podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską.

Pieniądze na zakup ukraińskich obligacji rząd FR czerpie z przeznaczonych na dofinansowanie systemu emerytalnego Rosji środków Funduszu Dobrobytu Narodowego. Transakcja realizowana jest za pośrednictwem giełdy w Dublinie.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl