Premier RP: zależy nam na wspólnym stanowisku V4

Zależy nam, by w ważnych sprawach prezentowanych na forum europejskim, m.in. Brexitu i migrantów, Grupa Wyszehradzka przedstawiała wspólne stanowisko – powiedziała w poniedziałek w Budapeszcie premier Beata Szydło. Dodała, że rozmowy ws. wspólnej deklaracji V4 trwają.

Premier Beata Szydło na wspólnej konferencji z premierem Węgier Viktorem Orbanem była pytana, co w sprawie przyjęcia wspólnej deklaracji V4 wymaga jeszcze dyskusji oraz czy będzie w niej wspólne stanowisko Grupy ws. uchodźców.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że rozmowy w Grupie Wyszehradzkiej trwają. Podkreśliła, że obecnie może powiedzieć jedynie o decyzjach podjętych wspólnie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Zgodziliśmy się co do tego, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące (…) tzw. Brexitu jest dla nas trudna do przyjęcia kwestia dotycząca zasiłków i pomocy socjalnej. Chcemy również wyraźnie podkreślić, że jeśli jest mowa o ewentualnej próbie zmiany, ażeby poszerzyć propozycje, które złożono w tej chwili ws. brytyjskiej, to nie będziemy się na to zgadzali – powiedziała premier.

Podkreśliła, że końcowe stanowisko V4 będzie znane w przyszłym tygodniu po posiedzeniu Grupy, które zaplanowano na 15 lutego w Pradze.

Dodała, że ws. migrantów V4 będzie chciała wypracować wspólne stanowisko.

Zależy nam, by w ważnych sprawach, które są prezentowane na forum europejskim, Grupa Wyszehradzka przedstawiała wspólne stanowisko – podkreśliła Szydło.

Powiedziała, że Polska jest mocno zaangażowana w przygotowanie projektu dot. straży granicznej. Premier Szydło podkreśliła, że warunkiem jest zachowanie suwerenności państw narodowych, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dot. terytorium danego kraju.

PAP/RIRM

drukuj