fot. P. Tracz / KPRM

Premier Beata Szydło z wizytą w Danii

Dzisiaj premier Beata Szydło spotka się w Kopenhadze z premierem Danii Larsem Rasmussenem. Rozmowy będą dotyczyły m.in. współpracy energetycznej i problemów UE. Wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział PAP, że będzie omawiany m.in. projekt Baltic Pipe.

Wizyta premier Beaty Szydło odbywa się na zaproszenie premiera Danii Larsa Rasmussena.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek podczas konferencji prasowej w poniedziałek podkreślił, że wizyta w Danii będzie okazją do tego, by porozmawiać o stosunkach dwustronnych, tematyce związanej ze współpracą energetyczną, a także o najważniejszych problemach i sprawach związanych z polityką europejską.

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański w rozmowie z PAP, odnosząc się do wizyty premier Szydło, wskazał, iż będzie ona „bardzo bogata w szczególności w wątki agendy europejskiej, gdzie Polska i Dania mają bardzo wiele wspólnych punktów odniesienia – tak w zakresie bezpieczeństwa, jak wspólnego rynku”.

Szymański podkreślił w tym kontekście, że wspólny rynek jest obecnie w Europie ograniczany, jest bowiem „ofiarą tendencji protekcjonistycznych – w szczególności na południu Europy”.

„I Dania jest bardzo dobrym partnerem do tego, by rozmawiać na temat nie tylko obrony wspólnego rynku, ale też i rozwijania wspólnego rynku, tak w zakresie usług, jak i w zakresie aspektu cyfrowego” – dodał.

Wśród kwestii, które zbliżają do siebie Polskę i Danię wymienił również stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących Brexitu, a także „ambitne i podobne plany” obu krajów dotyczące rozwoju infrastruktury gazowej na Bałtyku, w tym realizacji polsko-duńsko-norweskiego projektu gazociągu Baltic Pipe, który – w ocenie wiceszefa MSZ – „może być kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego”.

„Możemy w ten sposób realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, w szczególności gazu nierosyjskiego na nasz rynek, który jest wciąż zbyt mocno uzależniony od tego dostawcy” – dodał.

Szymański zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Dania oczekują od Unii „zdecydowanie bardziej stanowczej” postawy w odniesieniu do projektów, które „całkowicie nie wpisują się w działania, plany i deklaracje UE”. Wśród takich projektów wymienił Nord Stream 2.

Zapowiedział, że zarówno projekt Baltic Pipe, jak i Nord Stream 2 będą przedmiotem intensywnych rozmów Beaty Szydło z premierem Danii Larsem Rasmussenem.

PAP/RIRM

drukuj