Pielęgnuje regionalne tradycje

Kolorowe i pachnące zbiory owoców, warzyw, kwiatów, zbóż, ziół z jesiennych ogrodów, lasów i pól ozdobiły stoły siedmiu sandomierskich gmin biorących udział w IV edycji konkursu o „Srebrną chochlę” zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu na Zamku Królewskim w niedzielę. Konkurs przebiegał pod hasłem: „Nasze sandomierskie kulinaria regionalne – domowe przetwory i marynaty”.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele ludowych zespołów śpiewaczych, wójtowie, nauczyciele, młodzież i dzieci. Potrawy zostały wykonane z owoców, warzyw, ryb, mięsa, grzybów. Stoły wyglądały imponująco. – Przygotowując nasze stoisko do konkursu według koncepcji prof. Krzysztofa Janaszka, nawiązaliśmy do najpiękniejszych zabytków naszego miasta. Na obrusie wymalowana została panorama miasta – nadwiślańska skarpa z koroną budowli Starego Miasta: katedrą, Domem Długosza, Collegium Gostomianum, wieżą ratuszową, kamieniczkami – wyjaśniła Katarzyna Gac, uczennica Zespołu Szkół Spożywczych w Sandomierzu. Na stole gminy Łoniów, na terenie której znajduje się 100 ha stawów z piętnastoma gatunkami ryb, stanął pochylony nad siecią rybak, wystrugany z brzozowego drzewa. Stoisko gminy Wilczyce zdobił fragment zagrody wiejskiej z kogutem na płocie, glinianymi naczyniami, przygotowany pod kierownictwem Małgorzaty Chorab, nauczycielki języka niemieckiego. Również na scenie, na której występowały zespoły śpiewacze gmin biorących udział w konkursie, postawiono ogromny dożynkowy wieniec w kształcie korony, wykonany przez przedstawicieli gminy Wilczyce z różnego rodzaju zbóż i przybrany owocami, kwiatami, warzywami – jako najpiękniejszy wieniec dożynkowy powiatu sandomierskiego. Zespoły wystąpiły z pieśniami chwalącymi piękno sandomierskiej ziemi. Zwycięzcą konkursu została gmina Łoniów. – Konkurs organizowany przez nasze muzeum z roku na rok staje się coraz ciekawszy. W polskiej kulturze kuchnia ma poważne miejsce. Wielkie uznanie należy się wszystkim uczestnikom konkursu i polskim produktom. Chcemy to wszystko opisać, udokumentować, przechować dla następnych pokoleń – podkreśliła Zofia Czubowa, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Alicja Trześniowska
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl