By Matthias v.d. Elbe - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

PE: Dziś głosowanie nad proaborcyjnym raportem

Parlament Europejski dyskutował na raportem, w którym postuluje się nieograniczony dostęp do tzw. aborcji. Dziś raport Matića ma być głosowany.

Sprawozdawcą kontrowersyjnego raportu jest chorwacki europoseł Predrag Matić. Domaga się, by wszystkie kraje członkowskie UE zapewniły powszechny dostęp do „bezpiecznej i legalnej aborcji” oraz do szerokiej gamy wysokiej jakości metod i środków antykoncepcyjnych, do poradnictwa rodzinnego oraz do informacji na temat zapobieganiu ciąży.

– To jest zdrowie i prawa człowieka. Pozytywne recenzje od tych, którzy widzieli tekst, pokazują mi, że wykonaliśmy dobrą robotę – mówił Predrag Matić.

Sprzeciw wobec raportu wyrażają międzynarodowe organizacje prorodzinne. Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę, że „prawo do życia jest podstawowym prawem”, z którego wywodzą się wszystkie inne.

– Żyjemy, bo nasze matki podjęły decyzję, żeby dać nam szansę. Wy dzisiaj, Państwo, uważacie, że aborcja jest sposobem na życie? Czy widzieliście zdjęcie dziecka z USG sześcio-,siedmio-, ośmiomiesięcznego, a może nawet wcześniejsze? Bijące serce, pragnące życia? Czy widzieliście to, Panie i Panowie? Dziś autor raportu uznaje, że aborcja jest sposobem na pozbycie się niechcianego problemu na każdym etapie ciąży. Jesteście z tego dumni? Ja płaczę, kiedy Was słucham. Ja wstydzę się za was. Aborcja nie jest sposobem, aborcja nie jest metodą antykoncepcyjną, jest dramatem dla matki i zabójstwem dziecka. Tak było i jest – akcentowała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska.

Dziś raport Matića ma być głosowany w PE.

– Niestety mamy do czynienia z bardzo znacznym prawdopodobieństwem przyjęcia tego dokumentu. Mówimy o raporcie i projekcie rewolucji PE, który sam ze swojej istoty nie jest aktem prawnym o charakterze wiążącym, czyli jego przyjęcie nie spowoduje zmiany ustawodawstwa chroniącego życie, sumienie, chroniącego także dzieci w procesie edukacji przed takimi zjawiskami jak seksualizacja – zaznaczył dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.

Natomiast – jak dodał dr Tymoteusz Zych – raport będzie miał ogromny wpływ na interpretację prawa przez unijnych urzędników. Po za tym jest on sprzeczny z traktatami unijnymi w szeregu aspektów.

– Po pierwsze, kwestie związane z ochroną życia i szerzej – z funkcjonowaniem ze służbą zdrowia – są jasno zastrzeżone przez traktaty funkcjonowania UE dla kompetencji państw członkowskich. Dokument kwestionuje nie tylko ochronę życia, ale kwestionuje też prawa sumienia lekarzy, prawa do tego, żeby sprzeciwić się, kiedy oczekuje się od lekarza przeprowadzenia jakiejś czynności nieetycznej, chociażby aborcji – wskazał dr Tymoteusz Zych.   

Do odrzucenia raportu wzywał także przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

TV Trwam News

drukuj