Orędowniczka rodziców, Patronka policji

7 i 8 września w Skrzyńsku (diecezja radomska) celebrowane będą uroczystości z okazji 10. rocznicy nałożenia papieskich koron na słynący łaskami wizerunek Matki Bożej Staroskrzyńskiej, czczonej w tytule Matki Pięknej Miłości. Z kustoszem sanktuarium, gdzie od lat kult odbiera Pani Staroskrzyńska, ks. kanonikiem Andrzejem Szewczykiem, rozmawia Małgorzata Bochenek


Od kiedy znany jest kult Matki Bożej Staroskrzyńskiej?


– Kult Maryi w Skrzyńsku należy do najstarszych w Polsce, jego początek datowany jest na pierwszą połowę XII wieku. Pierwsze przekazy dotyczące tego miejsca kultu związane są z cudownym uzdrowieniem Piotra Włostowica Dunina, który w podziękowaniu za uzdrowienie ufundował w tym miejscu pierwszą świątynię.


Kiedy podjęto starania o koronację obrazu Matki Bożej w skrzyńskim sanktuarium?


– Koronacja nastąpiła 6 września 1998 roku. Dekret zezwalający na nią wydał Ojciec Święty Jan Paweł II. W dokumencie potwierdzonym Piotrową pieczęcią rybaka jest stwierdzenie, że obraz Matki Bożej w Skrzyńsku „cieszy się czcią wiernych i słynie łaskami”.

Myśl o koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Staroskrzyńskiej pojawiła się jednak już dużo wcześniej. Przygotowując stosowne dokumenty, natknąłem się na bardzo interesujący zapis z 1920 roku. Świadczy on o tym, że już wówczas na skutek cudownego zdarzenia, ocalenia Skrzyńska od pożaru, ówczesny proboszcz zwracał się do władz kościelnych, by obraz uznać za cudowny i go koronować.

Jednak bardzo zdecydowane starania podjął dopiero ks. bp Edward Materski. Jego dążenia zbiegły się w czasie z mianowaniem mnie kustoszem sanktuarium w Skrzyńsku, zostałem poproszony o przygotowanie koronacji. Zezwolenie na nią otrzymaliśmy na początku 1998 roku, data została wyznaczona na 6 września. W całej diecezji trwały przygotowania duchowe do tego wydarzenia. Parafianie przygotowywali się poprzez misje, spotkania modlitewne, dni skupienia. Sama uroczystość była niezwykle imponująca, zgromadziła około 100 tys. wiernych. Głównym koronatorem był ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski. Mszę św. współkoncelebrowało dwudziestu księży biskupów. Pamiętam, jak w piękną, słoneczną pogodę rzesza ludzi na wielkim placu otaczała ołtarz, to było wielkie modlitewne wydarzenie.


Maryja Staroskrzyńska nosi tytuł Patronki policji. Skąd ten tytuł?


– 2 lata po koronacji, w nocy z 24 na 25 czerwca, do sanktuarium włamali się złodzieje i skradli cudowny wizerunek. Jednak już po kilku dniach został on odnaleziony, a 29 czerwca powrócił do Skrzyńska. Odnalazła go warszawska policja, której przedstawiciele publicznie wyrażali opinię, że w tym przypadku zaistniała niezwykła sytuacja. Takie odnalezienia się nie zdarzają.

Podczas uroczystego przekazania obrazu w Skrzyńsku, z licznym udziałem policji, powstała myśl, która została ogłoszona, że Matka Boża Staroskrzyńska jest Patronką policji. Funkcjonariusze podkreślali, że po fakcie odnalezienia obrazu zostało rozwiązanych wiele zaległych spraw. Co roku policjanci pielgrzymują do Skrzyńska w okolicy rocznicy koronacji słynącego łaskami obrazu, którego mocy także sami doświadczają.


Odnaleziono obraz, jednak bez koron, dlatego wizerunek rekoronowano…


– Rekoronacja nastąpiła 1 września, rok po odzyskaniu obrazu. Cudowny wizerunek nowymi koronami przyozdobił ks. bp Zygmunt Zimowski, ordynariusz diecezji radomskiej. Przy okazji rekoronacji Matka Boża Staroskrzyńska otrzymała nowy tytuł: Matka Pięknej Miłości, i tak jest też czczona i obecnie nazywana.

Po koronacji wiele małżeństw bezdzietnych za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej zostało obdarzonych łaską macierzyństwa, ojcostwa. Jest ogromna liczba świadectw cudownej interwencji, opieki Maryi, także dotyczących ocalenia życia z wypadków samochodowych.

Jak będą celebrowane uroczystości z okazji dziesiątej rocznicy przyozdobienia papieskimi koronami słynącego łaskami wizerunku Maryi – Matki Pięknej Miłości?

– Przez dwa dni będziemy wspominać w sposób szczególny tamtą doniosłą uroczystość. W niedzielę, 7 września, centralnej Sumie jubileuszowej o godz. 11.30 będzie przewodniczył ks. bp Zygmunt Zimowski oraz ks. bp Edward Materski, który przyczynił się do koronacji obrazu.

Natomiast 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, w Skrzyńsku od wieków obchodzone jako dzień odpustu, Msze św. sprawowane będą w porządku niedzielnym. Po południu od godz. 18.00 rozpoczną się uroczystości z udziałem Rodziny Radia Maryja transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Zgromadzimy się na Eucharystii pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza z Drohiczyna. Bardzo serdecznie zapraszam Czytelników „Naszego Dziennika” do odwiedzenia Skrzyńska i do przybycia na uroczystości do Matki Bożej Staroskrzyńskiej – Matki Pięknej Miłości.


Dziękuję za rozmowę.
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl