Odkryć sakrament pokuty

Ojciec Święty zaapelował, aby w naszej epoce naznaczonej licznymi wyzwaniami religijnymi i społecznymi na nowo odkryć sakrament pokuty. W czasie wczorajszej audiencji dla Penitencjarii Apostolskiej Benedykt XVI pozdrowił wszystkich spowiedników na świecie. Przypomniał, że sakrament pokuty, który takie znaczenie ma w życiu chrześcijanina, uaktualnia odkupieńczą skuteczność tajemnicy paschalnej Chrystusa.

Spowiedź – jak nauczał Benedykt XVI – staje się duchowym odrodzeniem, które przemienia penitenta w nowe stworzenie. – Tylko Bóg może dokonać tego cudu łaski i dokonuje go poprzez słowa i gesty kapłana. Doświadczając czułości i przebaczenia Pańskiego, penitent skłonny jest łatwiej uznać powagę swego grzechu, zdecydować o jego unikaniu, żeby pozostać i wzrastać w nawiązanej z Nim na nowo przyjaźni – mówił Ojciec Święty. Benedykt XVI podkreślił, że w tym tajemniczym procesie spowiednik nie jest biernym widzem, lecz czynnym narzędziem Bożego miłosierdzia. – Dlatego niezbędne jest, aby łączył on wrażliwość duchową i duszpasterską z solidnym przygotowaniem teologicznym, moralnym i pedagogicznym, które pozwoli mu rozumieć doświadczenia życiowe osoby. Przydatne będzie dla niego poznanie środowisk społecznych, kulturalnych i zawodowych tych, którzy przychodzą do konfesjonału, ażeby dawać im odpowiednie rady oraz wskazówki duchowe i praktyczne – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Benedykt XVI zauważył też, że nie możemy głosić innym przebaczenia i pojednania, jeżeli nie jesteśmy nimi osobiście przepełnieni. Przypomniał, że Chrystus wybrał kapłanów na jedynych, którzy mogą przebaczać grzechy w Jego imieniu. – Jest to więc specyficzna posługa kościelna, której musimy przyznać pierwszeństwo – podkreślił. – Ileż osób przeżywających trudności szuka pocieszenia i ukojenia w Chrystusie! Iluż penitentów znajduje w konfesjonale pokój i radość, których szukali od dawna! Jakże nie przyznać, że i w naszej epoce, naznaczonej licznymi wyzwaniami religijnymi i społecznymi, należy odkryć na nowo i zaproponować ten sakrament – powiedział na zakończenie audiencji. Następnie polecił penitencjarzy opiece świętych Jana Marii Vianneya, Leopolda Mandicia i Pio z Pietrelciny.

Najogólniej mówiąc, Penitencjaria Apostolska zajmuje się odpustami w Kościele katolickim: ich udzielaniem i korzystaniem z nich, z wyjątkiem tych spraw, które leżą w kompetencji Kongregacji Nauki Wiary, tzn. badania zgodności odpustów z nauczaniem Kościoła na ten temat. Na jej czele stoi obecnie pochodzący z USA ks. kard. James Francis Stafford.

AKJ, KAI

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl