Min. Szyszko podsumował dwa lata pracy Ministerstwa Środowiska

Polska aktywnie uczestniczyła w negocjacjach i wypracowaniu zawartej w Paryżu w 2015 r. globalnej umowy klimatycznej – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko. Szef resortu środowiska, który przebywa w niemieckim Bonn podsumował dwa lata pracy kierowanego przez niego resortu. W Niemczech trwa szczyt klimatyczny COP23.

Minister Środowiska przypomniał, że w 2015 r. udało się wynegocjować globalną umowę klimatyczną.  Dodał, że podczas tych negocjacji Polska była niezwykle aktywna.

– Udało się doprowadzić do tego, że porozumienie paryskie mówi, iż należy dokonać zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze, mówiąc bardzo krótko – jak najszybciej, jak najtaniej, jak najbardziej efektywnie, mając do tego dwa pola działania. Pierwsze pole działania to jest redukcja emisji na bazie nowych technologii, na bazie innowacyjności, po to, żeby mniej emitować do atmosfery, a więcej uzyskiwać energii z tradycyjnych źródeł. Drugie pole działania to wykorzystywanie właśnie tego zgromadzonego w atmosferze CO2 do regeneracji lasów, regeneracji gleb po to, żeby hamować te negatywne skutki, bardzo często działalności człowieka, w różnych regionach świata – mówił minister.

Szef resortu środowiska prof. Jan Szyszko podkreślił jednocześnie, że pochłanianie CO2 w umowie paryskiej „jest na równi traktowane z redukcją emisji”.

Dodał, że w prowadzeniu przez nasz kraj polityki klimatycznej pomóc mają polskie lasy, które jego zdaniem mogą dodatkowo pochłonąć ok. 50 mln ton CO2 rocznie.

Kolejny szczyt klimatyczny COP24 odbędzie się w przyszłym roku w Polsce. Umowa klimatyczna ma zacząć obowiązywać w 2020 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl