Min. Gliński w Paryżu: Czas, by Polska zorganizowała Expo 2022

Nadszedł czas, by Polska, która była prekursorem zmian w Europie i przyczyniła się do upadku żelaznej kurtyny, zorganizowała światową wystawę Expo 2022 – powiedział w środę w Paryżu podczas 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Wicepremier Gliński, wraz z wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim (pełnomocnik rządu ds. Expo 2022 w Łodzi) oraz prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, w ok. 30 minutowym wystąpieniu w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) prezentuje kandydaturę Łodzi do organizacji International Expo 2022. W środę odbędzie się głosowanie w tej sprawie.

„Nadszedł czas, by Polska, która była prekursorem zmian w Europie i przyczyniła się do upadku żelaznej kurtyny, (…) zorganizowała światową wystawę Expo 2022. Chcemy tym samym na arenie międzynarodowej potwierdzić, że jesteśmy partnerem solidnym i godnym zaufania i zachęcić państwa do konstruktywnej debaty w Polsce – miejscu, które zawsze umiało walczyć o zachowanie podstawowych wartości humanistycznych i które są przecież zbieżne z ideą światowych wystaw” – podkreślił Piotr Gliński.

Szef MKiDN zaznaczył, że Polska przez wiele miesięcy „starała się przekonać” członków BIE do swojej kandydatury.

„Przedstawialiśmy koncepcje architektoniczne, prezentowaliśmy nasz uniwersalny i globalny temat wystawy>>City Re:Invented<< i szereg innych argumentów przemawiających za naszą propozycją organizacji Expo w samym centrum nowego dużego europejskiego tętniącego życiem miasta, niegdyś jednej z najważniejszych metropolii przemysłowych Europy” – przypomniał minister Gliński.

Zwrócił uwagę, że Polacy organizowali już wielkie imprezy, takie jak Światowe Dni Młodzieży, a wspólnie z Ukrainą mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

„W ostatnich miesiącach pracowici i zaangażowani mieszkańcy Łodzi włożyli zaś ogromny wysiłek w przygotowanie projektu wystawy, która nawiązuje do najważniejszych kulturowych wartości i poszanowania dziedzictwa kulturowego” – podkreślił minister kultury.

„Rewitalizacja to bowiem nic innego jak zachowanie pamięci kulturowej i tożsamości miejsca. Polacy niejednokrotnie w swojej historii pokazali, że umieją walczyć o ciągłość kulturową, a dziś pokazują, że umieją budować nowe i nowoczesne miasta z poszanowaniem tradycji” – dodał.

Jak mówił „chcemy tym naszym doświadczeniem podzielić się ze społecznością międzynarodową”.

Piotr Gliński zwrócił uwagę, że kiedyś Łódź była ośrodkiem „nowych idei przemysłowych, dziś z Łodzi zaczynają promieniować nowe koncepty kreatywne – miasto staje się wzorem do naśladowania w dziedzinie podnoszenia jakości życia, rewitalizacji”.

„Łódź jest miejscem świetnie skomunikowanym zarówno pod kątem kolejowym, drogowym, jak i lotniczym, ale – co najważniejsze – w tej części świata, tak duże wydarzenie, po upadku komunizmu, organizowane nigdy jeszcze nie było” – podkreślił wicepremier.

Polska i Łódź ubiegają się o organizację International Expo. To tzw. małe Expo, które odbywa się, co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. W przypadku Łodzi ma być to „City Re:Invented”, czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Rywalami Polski do organizacji wystawy są stolica Argentyny – Buenos Aires (temat: „Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej” oraz stan Minnesota (USA) z tematem – „Zdrowi ludzie, zdrowa planeta: zdrowie i dobre samopoczucie dla wszystkich”.

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum. Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), obejmującego tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Na terenie NCŁ w grudniu ub.r. otwarto nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1 zamieniona w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych, w którym uruchomiono m.in. najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

Jeśli Łódź uzyska prawo do organizacji Expo, to – według studium wykonalności przygotowanego przez Deloitte – w 2022 r. miasto odwiedzi przeszło 8 mln gości w ciągu 3 miesięcy trwania wydarzenia. Dziennie może odwiedzać ją ok. 100 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl