fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Paryż i Berlin używają unijnej biurokracji, aby naciskać na Polskę. Ważnym jest, abyśmy nie ulegli

Zmienia się konfiguracja geopolityczna wokół Polski. To wszystko jest związane z próbą wydobycia się naszego kraju na suwerenność. Ważnym jest, abyśmy nie ulegli presji (ze strony UE), bo rzeczywiście Polska albo będzie silna w Europie, albo po prostu nie będzie jej wcale – wskazał prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk, w sobotnim felietonie „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że zarówno Paryż, jak i Berlin używają unijnej biurokracji w celu wywierania presji na Polskę. Używają jej po to, aby naszą ojczyznę osłabiać, bo słaba Polska to mniejsza konkurencyjność na gruncie europejskim – dodał.

– Ale kiedy Polska już kilka lat wytrzymuje te zewnętrzną presję, kiedy mimo wszystko udaje się jej rozwijać gospodarkę, kiedy dochodzi do takich kontraktów, jak chociażby zakup F-15, to inni patrzą na to z takiej perspektywy, że przecież też mogą coś sprzedać, że przecież też może dojść do jakiegoś handlu, że przecież Polska to jest coraz silniejsza gospodarka. To wszystko rozstrzyga się na gruncie europejskim (…). W toku kampanii wyborczej kwestie sądownictwa będą zewnętrznie podnoszone po to, żeby wpłynąć na bieg tychże wyborów. Z innej strony Polska, mając argumenty gospodarcze, będzie naciskać, ażeby się od niej odczepiono, żeby przestano ingerować w wewnętrzne jej sprawy – podkreślił politolog.

Mieczysław Ryba wskazał, że na unijną presję na nasz kraj ze strony zachodnich sąsiadów należy także patrzeć przez pryzmat brexitu.

– Wielu obserwatorów mówi, że brexit nie będzie oznaczał kryzysu Wielkiej Brytanii, ale nawet rozwój tej gospodarki. W tym względzie Francuzi i Niemcy, zamykając wiele krajów w takiej presji brukselskiej, boją się, że to, co zrobili Brytyjczycy, rozszczelni całą Unię, tzn., że Brytyjczycy dadzą przykład możliwego wyjścia z tych opresji (…). Zmienia się konfiguracja geopolityczna wokół Polski. To wszystko jest związane z próbą wydobycia się naszego kraju na suwerenność. Ważnym jest, abyśmy nie ulegli presji, bo rzeczywiście Polska albo będzie silna w Europie, albo po prostu nie będzie jej wcale – powiedział profesor.  

radiomaryja.pl

drukuj