fot. youtube.com

Polska będzie ubiegać się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

Europosłowie Zjednoczonej Prawicy zapowiadają, że Polska będzie ubiegać się o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym roku program – Europejski Zielony Ład.  Zgodnie z jego założeniami, w 2050 roku Wspólnota miałaby stać się neutralna klimatycznie.

Polska gospodarka jest oparta w głównej mierze na węglu. Transformacja energetyczna wymagałaby od naszego kraju ogromnych nakładów. Dlatego rząd nie mógł przyjąć daty granicznej osiągnięcia neutralności klimatycznej w tym terminie – powiedziała na antenie TV Trwam europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Polityk tłumaczyła, że przyjęcie tego celu spowodowałoby ogromne koszty gospodarcze.

– Spowodowałoby to de facto spowolnienie gospodarcze, wzrost kosztów życia Polaków – na to się nie zgodziliśmy. Wszystkie państwa członkowskie uznały, że Polska ma szczególny mix energetyczny, w 80 proc. obarczony węglem. Dlatego potrzebujemy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i dlatego potrzebujemy celu, jakim jest neutralność klimatyczna, odsuniętego w czasie – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

Unia Europejska chce przeznaczyć na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji 7,5 mld euro. Do Polski z tej puli miałoby trafić 2 mld euro. Eksperci są podzieleni co do wysokości tej sumy.

Szefowie państw i rządów mają wrócić do sprawy Europejskiego Zielonego Ładu w czerwcu bieżącego roku.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl