Maturzyści pytają o WSKSiM

W związku z licznymi pytaniami tegorocznych maturzystów dotyczącymi podjęcia nauki w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu postanowiliśmy odpowiedzieć na te najczęściej zadawane.

Chciałbym dowiedzieć się, na jakich kierunkach i w jakich specjalnościach można podjąć studia w WSKSiM?
Uczelnia gwarantuje zdobycie solidnego wykształcenia na poziomie licencjackim – studia zawodowe pierwszego stopnia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (specjalność kultura medialna), politologia (specjalności: polityka społeczna i ludnościowa, polityka międzynarodowa) oraz kulturoznawstwo (specjalności: kultura audiowizualna, turystyka kulturowa). Proponujemy również studia inżynierskie na kierunku informatyka (specjalności: techniki multimedialne, grafika komputerowa i animacja trójwymiarowa). Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej prowadzi również studia drugiego stopnia (uzupełniające magisterskie) na kierunku politologia, oferując dwie specjalności: polityka społeczno-ekonomiczna oraz komunikacja i dziennikarstwo polityczne.

Jak długo trwają studia w WSKSiM – przez ile semestrów?
Studia zawodowe pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata (sześć semestrów), studenci informatyki uzyskują stopień inżyniera po siedmiu semestrach, czyli po trzech i pół roku. Absolwenci studiów licencjackich chcący kontynuować naukę na studiach uzupełniających magisterskich będą mogli uzyskać tytuł magistra po dwóch latach, po zaliczeniu czterech semestrów nauki i oczywiście pomyślnie obronionej pracy.

Czy w WSKSiM można studiować zaocznie?
Oczywiście. Na wszystkich kierunkach uczelnia prowadzi studia licencjackie, inżynierskie i uzupełniające magisterskie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Dowiedziałem się, że oprócz wykładów studenci WSKSiM odbywają praktyki zawodowe. Chciałbym wiedzieć, gdzie je można odbyć i w jakim wymiarze godzinowym?
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej jest uczelnią zawodową, co oznacza, że jej studenci w trakcie nauki oprócz rzetelnej wiedzy teoretycznej związanej z wybranym kierunkiem studiów odbywają bardzo atrakcyjne praktyki zawodowe. Praktyki te prowadzone są w stosownych do realizowanych specjalności placówkach (Sejm RP, Parlament Europejski, radio, telewizja, redakcje, wydawnictwa, urzędy gminy, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, hospicja etc.). Studenci mogą również – uzyskując zgodę koordynatora praktyk – indywidualnie organizować sobie praktyki. Jeśli zaś chodzi o wymiar godzinowy, to studenci studiów licencjackich zobowiązani są do zaliczenia w okresie trwania nauki 600 godzin praktyk. Na studiach uzupełniających magisterskich obowiązuje 400 godzin.

Jak wygląda sprawa zakwaterowania w WSKSiM – uczelnia ma swoje akademiki czy trzeba zatroszczyć się o stancję?
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej dysponuje pięknie położonym nad Wisłą Hotelem Akademickim, w którym studenci za bardzo korzystną opłatą mieszkają w komfortowych warunkach. Mają do dyspozycji możliwość zakwaterowania w jedno-, dwu- i trzyosobowych pokojach z łazienką, wyposażonych w telefon, łącze internetowe i lodówkę. W pokoju każdy student ma swoje biurko. Hotel Akademicki dysponuje własną stołówką, gdzie studenci spożywają obiady. Oprócz tego na każdym piętrze znajdują się kuchnie, w których studenci sami mogą przygotowywać posiłki. Do ich dyspozycji są pokoje cichej nauki, jak również bogato wyposażona biblioteka i czytelnia. Po godzinach nauki mogą relaksować się w sali fitness lub grając w bilard czy tenis stołowy. Warto dodać, że Hotel Akademicki znajduje się na terenie uczelni, zatem studenci oszczędzają na kosztach dojazdów.

Jakie warunki muszę spełnić, żeby dostać się do WSKSiM?
Kandydaci na studia pierwszego stopnia (licencjackie) przyjmowani są na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z języka polskiego oraz języka obcego (na poziomie podstawowym). Natomiast chętnych do studiowania informatyki na studiach inżynierskich przyjmujemy na podstawie wyników z egzaminu maturalnego z matematyki. W WSKSiM mogą kontynuować naukę absolwenci studiów licencjackich z innych uczelni, którzy przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na egzaminie dyplomowym.

Jakie dokumenty muszę złożyć i kiedy mija termin ich składania?
Kandydatów na studia stacjonarne prosimy o składanie dokumentów do 15 lipca 2009 roku, zaś w przypadku tych, którzy wybiorą naukę w trybie niestacjonarnym, termin składania podań upływa 7 września 2009 roku. Do przyjęcia niezbędne są następujące dokumenty:
– kwestionariusz,
– świadectwo dojrzałości (studia pierwszego stopnia),
– dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia (studia drugiego stopnia),
– dyplom uczelni wyższej (studia podyplomowe),
– opinia księdza proboszcza,
– orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów,
– cztery fotografie,
– potwierdzenie wpłaty wpisowego,
– kserokopia dowodu osobistego.

Bardzo chciałbym studiować, ale obawiam się, że nie podołałbym finansowo. Czy w WSKSiM jest szansa otrzymania stypendium?
Najbardziej potrzebujący pomocy studenci mają możliwość otrzymania stypendium socjalnego, jak również zapomóg ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szczególnie wyróżniający się studenci mogą otrzymać stypendium za wyniki w nauce. Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej przyznaje także stypendia motywacyjne, co jest jednak uwarunkowane środkami finansowymi posiadanymi przez naszą uczelnię w danym okresie.

Gdzie mieści się biuro rekrutacji WSKSiM i kiedy mogę składać dokumenty?
Biuro rekrutacji znajduje się w siedzibie dziekanatu uczelni przy ul. Świętego Józefa 23/35, tel. (056) 610 72 00. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Jest również możliwość przysłania dokumentów listem poleconym na adres uczelni (ul. św. Józefa 23/35, 87-100 Toruń).

oprac. Mirosław Politowski

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl